:format(webp)/nginx/o/2025/06/10/16912110t1h4edd.jpg)
Tallinna abilinnapea Aleksei Jašin (Eesti 200) selgitas olukorda Tallinna linnavalitsuses. Jašinit üllatas see, et mõned kuud enne valimisi hakkab Reformierakond koos Keskerakonnaga manööverdama.
«Viimased paar nädalat on avalikkus saanud põnevusega jälgida Tallinna võimuliidus olevate erakondade omavahelist kemplust. Nii nagu paljud poliitikajälgijad, olen minagi üllatunud, et paar kuud enne valimisi tehakse manöövreid, millega seatakse löögi alla kogu linnavõimu jätkumine,» kirjutas Jašin sotsiaalmeedias.
Ta nentis, et hetkel on parajalt segane olukord, mis iseloomustab nelja erakonna koalitsiooni kirjut linnajuhtimise stiili ning toob heas mõttes välja paremaid ja halvemaid esindusdemokraatia külgi.
«Eesti 200 vaatevinklist on kõige hullem, mis juhtuda saab, et kolm korda kriminaalkorras süüdimõistetud Keskerakond naaseb linnavalitsusse. Paraku Reformierakonna kolleegide käitumine on viinud meid sellele pigem lähemale. Kas Reformierakonnal ja Keskerakonnal on kaup koos ja kokkulepe tehtud? Lihtne vastus on – ei. Reformierakonna kolleegid kinnitasid kõige kõrgemal tasemel nii avalikult kui ka kinnises ruumis, et sellist plaani ei ole. Nii palju saab partnereid usaldada küll,» selgitas Jašin. «Reformierakonna ja Keskerakonna liitu ei tule. Vähemalt enne valimisi,» lisas abilinnapea.
Ta kinnitas, et Reformierakonna ja Keskerakonna liitu on sotsid, Isamaa ja Eesti 200 siiralt kahtlustanud. «Ja on olnud ka põhjust. Esiteks on Keskerakond ja Reformierakond esitanud möödunud nädalatel sünkroonis küsimusi, avaldusi, pressiteateid ja lisaeelarve muudatusettepanekuid volikogus ja meedias. Täpselt samadel päevadel, vaid mõnetunnise või -minutilise vahega,» tõi Jašin välja.
Teiseks ütles Jašin, et ei Reformierakond ega ka Isamaa ei ole välistanud koostööd Keskerakonnaga peale lõplikku kohtuotsust Porto Franco kaasuses. «Pragmaatiliselt jäeti uks lahti. Nulltolerantsi korruptsiooni suhtes siinkohal ei paista. Väärtused lükatakse kõrvale, loeb vaid võim,» lisas Jašin.
Mis siis juhtus? Jašini sõnul lisaeelarve koostamise käigus oli Reformierakonna abilinnapeade huvi lasteaia kohatasu vastu väike. «Võin kinnitada, et seda mainiti mitmel korral, kuid keegi laua taga olevatest inimestest ei osanud arvata, et see on punane joon, mille pärast ollakse valmis ähvardama partnereid või siis lõhkuma koalitsiooni. Üllatus saabus siis, kui lisaeelarve sai linnavalitsuses kinnitatud ning volikogu saatis selle teisele lugemisele,» kirjeldas Jašin. Tema sõnul on see kummaline, et nii suuri muudatusettepanekuid tehakse sellises lõplikus faasis.
«Volikogu ei ole küll kummitempel, kuid kõik poliitikahuvilised teavad, et eelarve koostamise faasis ei tegutse läbirääkijad ja esinduskogu liikmed sugugi vaakumis. Käib pidev suhtlus ja infovahetus. Head partnerid ei tee eelarve koostamist esimest ega isegi kümnendat korda,» toonitas Jašin.
«Reformierakond tegi muudatusettepaneku minu hinnangul väga lihtsal põhjusel – iseenda abilinnapeade tööga ei olda rahul ning see on sisuliselt enda linnavalitsuse esindajate umbusaldamine. Suurt valimislubadust peab aga täitma. Alles seejärel andis Reformierakond linnavalitsuse partneritele teada, et nendega tegelikult ei arvestatud ja nüüd on vaja otsida lahendust,» kirjutas abilinnapea ja lisas, et lasteaia kohatasu kaotamiseks on eelarvesse arvestatud miljoneid ja seejärel veel rohkem miljoneid järgmise aasta eelarve kontekstis.
Jašini sõnul on sellise ülesande lahendamine kordades lihtsam, kui Reformierakond annaks sellest teada protsessi alguses, mitte aga tagantjärele, kui kokkulepe on juba ammu tehtud. «Sellest hetkest alates saan kinnitada minagi, et oravatest abilinnapead asusid tõsimeeli võitlema oma koduerakonna põhilubaduse eest. Sisuliselt asus koalitsioon lahendama Reformierakonna abilinnapeade ja fraktsiooniliikmete vahelist kommunikatsiooniprobleemi, mis näeb välja enam kui konarlik ja ebatavaline, arvestades oravapartei suurt kogemust poliitmaastikul,» selgitas Jašin.
«Kuna see ebaprofessionaalsus ei ole väga usutav, siis on jätkuvalt kahtlus, et kokkulepe Keskerakonnaga on ikkagi olemas. Ent jätkuvalt – usaldame partnereid,» rõhutas Jašin.
Abilinnapea märkis, et veel eile hommikul otsiti Tallinna võimuliidus kompromissi, see paistis ka olevat, kuna neli partnerit istusid ühise laua taga ning pidasid plaani, kuidas suunata lisaeelarve hääletus koos lahendusega erakorralisele istungile juulikuus. Lisaks ka mõned teised eelnõud, mis on olulised teistele erakondadele, et kinnitada kõik korraga ja liikuda rahulikult edasi.
Juulikuine erakorraline istung on täiesti loogiline, sest oravapartei manööver maksaks linnale kolm miljonit eurot tänavu ning ligikaudu kümme miljonit järgmisel aastal, mis eeldab sisulist tööd ja katteallikate otsimist, mitte tuima volikogu otsust.
«Reformierakond lahkus laua tagant lubadusega, et päeva jooksul räägitakse läbi oma volikogu liikmetega ning seeläbi kinnitatakse kokkulepet. Ent seekord ärritas kolleege Delfi hommikune artikkel, milles sõnas linnapea, et kokkulepe ja olukorra lahendus on olemas. See ärritas väidetavalt Reformierakonna linnavolinikke. Vaid paar tundi hiljem sai avalikkus lugeda lehest, et kokkulepet tegelikult ei ole ja Reformierakond läheb täispangale,» kirjeldas Jašin.
Tema sõnul hüppasid partnerid sel põhjusel alt ning hoiavad sellest kinni, et lisaeelarve peab koos vastava muudatusettepanekuga vastu võtma juba sel neljapäeval. «Ja nad panevad tuima, sest koos Keskerakonnaga on volikogus hääli enam kui piisavalt. Kas Reformierakond ja Keskerakond hääletavad koos, kuna on kokkulepe moodustada võimuliit juba suvel või siis oodatakse ära valimistulemused? Kui üldse, siis olen veendunud, et pigem teine variant,» kirjutas abilinnapea.
Tema sõnul on Keskerakond praeguses olukorras igal juhul valmis hääletama nii muudatusettepaneku kui ka kogu lisaeelarve poolt, kas või selleks, et tekitada segadust juurde ning süüdistada praegust võimuliitu korralageduses. Lisaks Jašini sõnul võidab Keskerakond selles olukorras igal juhul ja Reformierakond mängib neile kõik kaardid kätte.
«Sel neljapäeval selgub nii mõndagi. Ma ei räägi isegi sellest, et konkreetne valimislubadus kinnistab Reformierakonda kui vasakpoolsemat rahvaparteid, mis on selges vastuolus riigi tasemel toimuva parempöördega ja juurte juurde naasmisega. Ka mulle tundub kummaline, et väidetavalt on parempoolne erakond suurim tasuta asjade jagamise entusiast,» märkis Jašin.
Jašini hinnangul on kriminaalkorras süüdimõistetud Keskerakonna tagasitulek Tallinna võimu juurde kõige kehvem lahendus. Ning just seetõttu on ikkagi võimalik otsida kompromissi heade partneritega ning proovida lahendada kõiki probleeme.
«Loodan heas usus, et Tallinna võimuliit leiab lahenduse ka seekord ning koalitsioon püsib valimisteni ning seejärel saab juba rahvas otsustada ja anda oma hinnangu erakondadele ja väärtustele, mille eest nad seisavad,» kirjutas Jašin.