Reinsalu: Reformierakonna annetuste juhtum vajab selgust

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Andres Haabu / Postimees

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees, kaitseminister Urmas Reinsalu kinnitas taas, et Reformierakonna annetuste juhtum vajab selgust.

Küsimusele, kas IRLi jaoks on tolereeritav olukord, kus erakonna koalitsioonipartneri rahastamisskeemide uurimiseks on alustatud kriminaalmenetlust, ning kas see on tolereeritav ka siis, kui samas menetluses peaks mõni partei tipp-poliitik saama kahtlustuse, vastas Reinsalu, et enne, kui õiguskaitseasutused on uurimisega jõudnud järelduste tegemise faasi, on sel teemal ennatlik spekuleerida.

«Õiguskaitseasutuste töö mitte ainult ei pea olema objektiivne, vaid ka näima sellisena. Ma pean taunitavaks kõiki poliitilisi avaldusi, mis survestavad õiguskaitseasutusi,» lausus ta.

Reinsalu meenutas samas Reformierakonna endise peasekretäri, justiitsminister Kristen Michali sõnu, mille kohaselt on ta kahtluste püsimise korral valmis ametist lahkuma. «Ma mõistan sellise avalduse tõsidust. See juhtum õõnestab usaldust poliitikas ja poliitika vastu ning vajab selgust. On ainuõige, et esitatud väiteid kontrollivad objektiivse osapoolena õiguskaitseasutused,» lisas ta.

Reformierakonna rahastamise uurimiseks algatatud kriminaalmenetluses jätkub praegu partei kontori läbiotsimisel saadud andmete analüüs ja inimeste ülekuulamine.

Juhtiv riigiprokurör Heili Sepp ütles Postimehele, et kuna võimalike rikkumiste selgitamiseks tuleb läbi töötada suur hulk materjali, ei maksa väga kiireid lahendusi oodata. «Täpset uurimise objektiks olevat ajavahemikku ega sellega seotud isikute, nende seas tunnistajate hulka ei saa me menetlushuvides avalikkusega jagada. Konservatiivsus menetlusinfo jagamisel on kahjuks praegu paratamatu,» lausus ta.

Tema sõnul on enne Michali ja varem partei kontoris töötanud riigikogu liikme Kalev Lillo ülekuulamist vaja võimalikult ammendavalt ja segamatult tuvastada neile esitatavate küsimuste ring. «Teiseks on vaja teha selgeks võimalike rikkumiste ulatus, mille kohta kriminaalmenetluse käigus seisukoht tuleb anda ning mille eest saaks seaduse järgi vastutavatele isikutele kahtlustuse esitada,» lisas Sepp.

Riigiprokuratuur alustas reformierakondlasest riigikogu endise liikme Silver Meikari arvamusloo ilmumise järel kriminaalmenetlust paragrahvi järgi, mis käsitleb erakonna majandustegevusele ja varale kehtestatud piirangute rikkumist. Kriminaalasja uurimisasutuseks määras prokuratuur keskkriminaalpolitsei.

Mai lõpus kutsus prokurör endast teada andma kõiki inimesi, kel on pakkuda Reformierakonna annetuste kohta samalaadseid infokilde nagu rahastamisskandaali algatanud Meikaril. «Kui nad on kaasa läinud juba toimiva skeemiga, nad ei ole seda ise loonud või organiseerinud, siis on avalikes huvides neid pigem mitte vastutusele võtta,» kinnitas Sepp toona ja lisas, et kui kriminaalne tegu on aset leidnud, on prokuratuuri huvi jõuda skeemi organisaatoriteni.

Meikar kirjutas 22. mail Postimehes, et annetas parteile aastatel 2009–2010 115 000 krooni, mis ei olnud tema oma ja mille päritolu ta ei tea. Ettepaneku annetused Meikari nimele vormistada tegi tema sõnul Kristen Michal ning raha vahendajaks oli Kalev Lillo.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles