Ilves: Eestile polnud kasinus valik, vaid vältimatus

President Toomas Hendrik Ilves

FOTO: Raigo Pajula

President Toomas Hendrik Ilves avas täna Teaduste Akadeemias Eesti sõprade kokkutuleku rahvusvahelise sümpoosioni, keskendudes Eesti viimaste aastate majanduslikele otsustele, eurokriisile ning Eesti edusammudele infotehnoloogia valdkonnas.

«Eesti jaoks ei olnud kasinus valik, vaid vältimatus, sest ei laenamine ega devalveerimine polnud meie olukorras võimalikud,» ütles riigipea. «Vaatamata puhkenud euroala kriisile oli euroga liitumine Eestile õige otsus.»

«Teisest küljest, kuigi riigikogu toetas ülekaalukalt EFSFiga liitumist, siis avaliku arvamuse uuring näitas ülekaalukat vastuseisu. Ja demokraatlikult valitud valitsusel pole võimalik lõputult eirata oma valijate soove ei Eestis ega Saksamaal,» lisas ta.

Ilves tõi positiivse näitena välja Eesti hea positsiooni Euroopa konkurentsivõime edetabelis ning rõhutas, et lisaks riigi eelarve stabiilsusele tasuks vaadata ka majanduse avatust, paindlikkust ja infotehnoloogia levikut.

Rääkides infotehnoloogiast tõi riigipea esile Eesti sellealaseid saavutusi ning pakkus, et järgmiseks võiks Eesti välja töötada välja e-demokraatia interneti-platvormi, mis ühendaks inimesi, kelle südameasjaks on liberaalne demokraatia, nii avalikust ja erasektorist kui ka kodanikuühiskonnast.

Sümpoosioni peaesinejaks oli sel aastal Oxfordi Ülikooli Euroopa Õpingute professor Timoty Garton Ash, kes sõnastas oma ettekandes eurokriisi juured ja Euroopa ühendamist käivitanud jõud. Garton Ashi sõnul on hetkel jäänud Euroopat käigus hoidma ainult hirm selle ees, mis juhtub, kui rahaliit kokku kukub. Seetõttu oleks vaja leida uusi paremaid põhjuseid Euroopa Liidu ja rahaliidu kooshoidmiseks.

EASi juhatuse liige Maria Alajõe sõnul on hea, et Eesti on oma sõprade abil jõudnud sellisele positsioonile, et nüüd tullakse siia kokku arutama Euroopa tuleviku üle.

Traditsiooniline Eesti sõprade kokkutulek avati pidulikult eile õhtul ERSO kontserdiga «Suur suvine kohtumine: SÕBRAD», mida juhatas Neeme Järvi. Pärast sümpoosioni on täna kavas kohtumine peaminister Andrus Ansipiga, Ellerheina kontsert Oandu vesiveskis. Eesti rahvusvaheliste sõprade hulgas on sel aastal ettevõtjaid, teadlasi ning poliitikuid paljudest riikidest.

Eesti sõprade rahvusvahelise kokkutuleku idee sündis 2010. aastal president Ilvese, suurettevõtja Margus Reinsalu ja EASi juhtide ühise mõttevahetuse käigus.

Kokkutulekuga soovitakse tänada ettevõtjaid, poliitikuid ja kultuuritegelasi, kelle tegevus on aidanud Eestil areneda dünaamilise majanduse ning ärksa kultuurikeskkonnaga euroopalikuks riigiks. Esimese kokkutulekuga tähistati Eesti iseseisvuse taastamise 19. aastapäeva ja eelmise aasta üritus oli seotud laulu- ja tantsupeoga.

Tagasi üles