Andmekaitse: inimene peaks saama riigiga suhelda läbi ühe portaali

Madis Filippov
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
AKI juht Viljar Peep.
AKI juht Viljar Peep. Foto: Peeter Langovits.

Andmekaitse inspektsioon viis läbi seire, mille käigus uuriti, kuidas keskasutused inimestele avalikku teavet jagavad. Inspektsioon leiab, et inimeste elu teeks tunduvalt kergemaks see, kui asutuste info koonduks ühte portaali.

Andmekaitse inspektsioon uuris 46 riigiasutuse läbipaistvust ehk vaadati, kui palju ja selgelt jagavad ministeeriumide ja ametite-inspektsioonide kodulehed avalikku infot ning kui korras on nende dokumendiregistrid.

Muu hulgas hinnati veebilehe kasutamise ja teabe leidmise lihtsust, teabe olemasolu asutuse tööaja ja vastuvõtu korralduse kohta, palgaandmete olemasolu. Lisaks näiteks seda, kui ligipääsetavad on dokumendiregistris olevad dokumendid ja kas nende AK (asutuse siseseks kasutamiseks) märge on õigustatud. Tulemuste kohta saab lugeda siit.

AKI peadirektor Viljar Peep rääkis, et mõõde, mida ei ole praegu seires hõlmatud, on seotud keskse Eesti teabeväravaga. Nimelt, erinevaid teenuseid pakkuvaid asutusi on palju, mistõttu võib inimene selles rägastikus korralikult ära eksida.

«Näiteks, kui inimene soovib korraldada avalikku üritust ja seal toitlustust ning alkoholi pakkuda, siis on vaja politsei, omavalitsuse, veterinaar- ja toiduameti luba,» tõi Peep välja. Inimest pole aga mõistlik erinevate asutuste vahel väntsutada. «Selge lahendus on keskne teabevärav, ametnike slängis riigiportaal.»

Tõsi, praegu on eesti.ee näol olemas tehniline platvorm, mis võimaldab sinna asutuste infot panna ja online teenuseid ühest kohast kätte saada.

«Mida ei ole tekkinud veel, on asutuste koostöö, et seda täita erialase sisuga,» lisas Peep. «Ei saa eeldada, et riigi infosüsteemi amet, kes on praegu Eesti keskse teabevärava haldaja, suudaks näiteks ettevõtjale seletada patendiameti, äriregistri, maksuameti ja veel kümne muu asutuse asemel nende infot.»

Ta lisas, et ideaalis on asutuste veebilehtedel laiali olev teave kasutajakeskselt ülesehitatult ühes kohas koos. «Suurem asutustevaheline koostöö on alles tekkimas, kuna rakendusmäärus, mis paneb asutustele kohustuse oma teabe ja online teenustega selles portaalis osaleda, on alles valitsuses,» ütles Peep.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles