K, 5.10.2022

Postimehe podcastid

Postimehe podcastid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Kuula Postimehe podcast'e päevakajalistel, kultuuri, spordi ja meelelahustuslikel teemadel.

OTSE POSTIMEHEST: Johanna-Maria Lehtme

Kampaaniaga «1000 kangelast lumes» koguvad MTÜ Slava Ukraini, IT-ettevõte Solutional ja Postimees raha, et toota ja annetada Ukrainas võitlevatele sõduritele talvised vormiriided. «See, kuidas meeste motivatsioon talvekülmadega vastu peab, võib otsustada järjekordselt sõja saatuse,» ütleb MTÜ asutaja ja tegevjuht Johanna-Maria Lehtme. Saatejuht Nele Kullerkupp.

JULGEOLEK TÄNA: Mobilisatsiooni asemel võinuks Venemaa soetada generaatori

«Julgeolek täna» on omalaadne julgeoleku briifing avalikkusele, sest tavaliselt analüüsitakse sellel tasemel vaid suletud uste taga. Saadet veavad Erkki Koort ja Meelis Oidsalu.

Venemaa kuulutas välja mobilisatsiooni ning omajagu eestlasi soetas elektrigeneraatori. Millist mõju avaldab Venemaa mobilisatsioon sõjale ja eelkõige riigile endale? Eestis on asutud rääkima elanikkonnakaitsest ja esimesed sammud on selles suunas ka tehtud. Kas peaminister tegi Päästeameti eest palju ära nagu väidab Eleringi juht?

Jätkuvalt on teemaks sõda Ukrainas ja sellest tulenev ohupilt meie regioonile ning Euroopale tervikuna. Olukord Ukraina rinnetel on suve lõpus väga kiiresti muutunud ning tekitab küsimusi ka Venemaa julgeolekuvertikaali ümber toimuvast.

​Kuula Spotifys
Kuula Google Podcastis
Kuula Apple Podcastis

 

MAAILM TASKUS: ÜRO 77. peaassambleest

Postimehe välistoimetaja Margus Parts toob kätte Eestile tähtsad arengud välismaal.

New Yorgis algas 77. ÜRO peaassamblee ehk diplomaatilises keeles UNGA, mis toob sellel nädalal kokku maailma liidrid. Mida hirmutavat ametliku kõlaga üritus endast kujutab? Milliseid otsuseid New Yorgis langetatakse? Ning kuidas on see kõik kasuks Eesti julgeoleku tagamisele? Selgitusi jagab Eesti suursaadik ÜRO juures Rein Tammsaar. Saatejuht on Margus Parts.

Kuula Spotifys

 

KULTUURIS KUUM: Psühholoog Indrek Linnuste kogub vaimse häirega inimeste kunstiteoseid

Postimehe kultuuritoimetus pöörab oma valgusvihu kõigele, mis kultuuris parasjagu suisa säriseb. Olgu selleks siis värskeim Eesti mängufilm, aasta oodatuim muusikasündmus või sõgedalt põnev teatrietendus mõnes Eesti teatris.

Ralf Sauter kutsus «Kultuuris kuum» saatesse külla psühholoog Indrek Linnuste, kes on üle kümne aasta kogunud eriliste inimeste maale ehk outsider arti. Linnuste kogutud teoseid on võimalik näha Pärnus Nooruse Majas ning 8. oktoobrist Fotografiskas.

Kuula Spotifys


STARTUP DAY: Nanordica Medical – antibiootikumid pole lahendus

«sTARTUp Day» podcast toob kuulajateni põnevad vestlused iduettevõtjate, investorite ja teiste startup-kogukonna liikmetega. Saadet juhivad Marleen Aasa ja Otto Oliver Olgo.

Seekordses Startup day'l kohapeal salvestatud podcastis on külas Tartust 150 000 euroga lahkunud Nanordica Medicali asutajad Anna-Liisa Kubo ja Olesja Bondarenko. Teadlastest iduettevõtjad räägivad, kuidas nad ärimaailma jõudsid ning kui kaugele ollakse tänaseks enda tootega jõutud. Samuti peatutakse nii patendikaitse kui ka teaduse ja äri ühendamisega seotud teemadel.Saade on salvestatud enne auhinna võitmist.

 

CORNER 1: Motoringrajaässa Jüri Preobraženskiga pikast bensiinilõhna sees möödunud karjäärist

Vormelientusiastid Art-Peeter Roosve ja Janar Saharenko hoiavad võidusõidumaailmas toimuval silma peal ega jäta midagi kahe silma vahele. Vormelisõpradele on Art-Peeter ja Janar tuntud ka kui Facebooki lehekülje «Corner 1 Eesti» haldajatena.

Ehkki taskuhääling «Corner 1» on pikalt keskendunud võidusõidumaailma kuninglikule sarjale vormel 1, siis on tegijatel juba pikka aega olnud soov kajastada rohkem Eesti mootorisporti. Intervjuu kunagise motosportlase Jüri Preobraženskiga on selle mõtte esimene vili!

Preobraženski on mees, kes on teinud peaaegu kõike, mida Eesti mootorite maailmas võiks ette võtta. Ta võitis näiteks kaks Kalevi suursõitu, taltsutas krossitsiklit ning jõudis muuhulgas ka vormeli rooli.

Saatekülalise karjääri viib kuulaja legendaarselt Pirita ringrajalt, kus Preobraženski teekond alguse sai, Ungarini välja. Kuidas ta üldse mootorispordini jõudis? Kes olid ta eeskujud? Kuidas käis mootorispordielu 1970. ja 1980. aastatel motoklubides? Need on vaid mõned eetrisse jõudnud teemadest!

Kuula Spotifys
Kuula Google Podcastis
Kuula Apple Podcastis

 

PARC FERMÉ: Uus WRC-etapp, mis lisab vürtsi nii tavafännile kui ka tulihingelisele rallisõbrale

Postimehe sporditoimetuse rallisaade "Parc fermé" sukeldub uudistesse ning üritab arutelu käigus jõuda absoluutse tõeni, miks miski toimub, miks midagi öeldakse ja mida kõike see tähendada võiks.

Sel nädalal võtame ette kõikide märkide järgi Saksamaal, Austrias ja Tšehhis toimuva uue hooaja MM-etapi, mille ilmset peaproovi näeme juba paari nädala pärast.

Kui Saksamaal ja Austrias on varem MM-võistlust sõidetud, siis Tšehhis mitte. Tõsi, see riik pole rallisõbrale teps mitte tundmatu, sest Zlíni ümbruses sõidetav Barum on Euroopa üks legendaarsemaid rallisid.

Kolme riigi leiva ühte kappi panemine pole küll üleliia üllatav, sest Saksamaa rallimeedias on sellest tänavu korduvalt räägitud. Ent tore on see ikka, sest lisab MM-sarja midagi uut. Pealegi toimub etapp võrreldes eelnevate Saksamaa MM-rallidega täiesti teises kohas.

Saate tegid Henry Lääne, Christopher Krutto ja Karl Mihkel Eller.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

 

NAISTEJUTUD 262: Kaks kindlat märki, mis madala enesehinnanguga inimese reedavad

«Naistejutud» on julge ja avameelne saade, kus Kristina Herodes, Dagmar Lamp ja külalised räägivad seksist, suhetest, tööst ja seiklustest. See on parim võimalus naistest päriselt aru saada!

Sel korral on teemaks präänik, mis mehed hüppama paneb. Milline präänik mõjub? Miks? «Mehed on koerad, neid saab dresseerida,» teatab Raul Kalev. Juba kolmandat korda on Naistejuttude külaliseks paarisuhete kogemusnõustaja Raul Kalev, saatejuht Kristina Herodes.

KÜLMAVÄRINAD. Sutsakasaade: haldjad, köögiuksed, Põlma tuulik ja Kadrina trummipõrin

«Külmavärinates» räägivad kõhedaid unejutte Dagmar Lamp ja Heidi Ruul. Toome kuulajate ette paeluvad lood ajaloost ja tänapäevast, krimi- ja paranormaalsete nähtuste vallast nii Eestist kui välismaalt.

1929. aasta Jutulehes avaldati pealkirja all «Tõestisündinud lugu» järgmine kõhe tondijutt, mis viib meid (ilmselt) Inglismaale ja jutustab õnnetu Fred Cayeti ja tema noore abikaasa tontlikust külalisest, kes nende elu võimatuks tegi.

Täna on tegemist rekordsaatega, sest ei mäleta, et üheski teises oleks koos nii palju erinevaid lugusid! Muidugi on mõned neist lühemad sutsakad, kuid kokku tuleb korralik sada ja seened. Järgmisel korral juba juubelisaade koos... üllatusega.

SODIAAGISOSINAD (26.09-02.10): Saabub hingetõmbehetk

Igal esmaspäeval vaatavad horoskoobifanatt Dagmar Lamp ja astroloog Margit Korbe taevasse ning räägivad lahti, mida järgmised päevad meile toovad. Lõpetuseks tuleb ka sõnum tarokaardilt, mida sel nädalal silmas pidada.

Selle nädala seisud on valdavalt harmoonilised ning peategelaseks on Veenus – neid päevi tuleb hästi ära kasutada. Astroloogiasõnastikus tutvume Inimese Disaini profiilidega 5/1 ja 2/4. Dagmari tarokaardipakist tuleb nädalat toetama Müntide kolm.

Kuula Spotifys

 

ELU24 HOROSKOOP: 12.–18. september

Elu24 iganädalane horoskoop toob sinu täheseisud, mis aitavad sul planeerida raha asju, leida armastust ja hoida oma tervist.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

 

OMA TUBA, OMA LUBA: «Võib-olla ma lihtsalt tahan seda vänta!»

Mida teeb inimene kodus? Saates «Oma tuba, oma luba» räägivad Kristina Kostap, Triin Palmipuu ja Madis Kartau sekeldustest, õnnestumistest ja muidugi filigraansetest fopaadest, mis muidu koduseinte vahele jäävad. 

Tänaseks teemaks on kodu renoveerimine, tegevus, millega on ilmselt kõik kokku puutunud.

Kuula Spotifys
Kuula Apple Podcastis

SÕNU EI SÖÖ: Kolmandik tee-ehitusrahast tuleb Pärnumaale

«Sõnu ei söö» on Pärnu Postimehe taskuhääling, kus kohalikel inimestel-asjatundjatel on võimalik avaldada arvamust tulistel-aktuaalsetel teemadel.

Valitsus andis riigikogule üle tuleva aasta eelarve ja järgneva nelja aasta strateegia, mida kommenteerisid vastses Pärnu Postimehe taskuhäälingu "Sõnu ei söö saates" Pärnumaalt valitud riigikogu liikmed Annely Akkermann Reformierakonnast, Andres Metsoja Isamaast ja Marko Šorin Keskerakonnast. 

20MIDAGI: Grete-Stina Haaristo: aitab jutust, et koolis on väiksed palgad ja nõmedad õpilased

«20midagi» on saade tegijatest inimestest, kes töötavad maailma mingis suunas muutmiseks. Igas saates toob Ave Kongo esile ühe erilise külalise, kelle mõttemustritest, valikutest ja visioonist saavad kuulajad mõtlemisainet ja näpunäiteid.

Septembrikuu on hariduskuu, mistõttu kutsus Ave Kongo ja Postimees külla Tabasalu riigigümnaasiumi direktori Grete-Stina Haaristo. Mida põnevat tehakse Eesti haridusmaastikul? Kuidas Tabasalu kool teistest erineb? Mida kujutab endast koolidirektori argipäev? Mida Grete-Stina oma töös saavutada tahab?

Kuula Spotifys
Kuula Google Podcastis
Kuula Apple Podcastis

 

KULTUURI KODA: kuidas toimib ühiskondlik innovatsioon?

Eesti Kultuuri Koda ja Postimees kutsuvad kultuuritippude arutelutundi, kus sõnastame probleeme ja otsime uudseid lahendusi.

Tänase saate teema on innovatsioon ühiskonnas ja süvariik. Kuidas ja mis eeldustel toimub ühiskondlik innovatsioon? Stuudios on külalisena prof Rainer Kattel, Londoni Ülikooli Kolledži Innovatsiooni ja Avaliku Halduse Instituudi professor ja asedirektor, temaga vestleb Egge Kulbok-Lattik.

Kuula Spotifys
Kuula Google Podcastis
Kuula Apple Podcastis

 

KES ME OLEME? KUST ME TULEME? Kristiina Tambets: Baltikum on ka geenide järgi piirirahvas

Postimehe uudistetoimetaja Aimar Altosaar uurib koos Eesti geneetikute, ajaloolaste ja kultuuriteadlastega, kuidas on inimkond kujunenud ning mida on teada Eesti alade varase ajaloo kohta.

Inimkonna kujunemise uurimisse on tänuväärselt panustamas geneetika, mille abil on võimalik saada selliseid teadmisi, millest veel mõnikümmend aastat tagasi poleks isegi osanud unistada. Postimehe ajakirjanik Aimar Altosaar kutsus külla Tartu Ülikooli arheogenoomika professori Kristiina Tambetsi, et süüvida avastustesse ja järeldustesse, mida geneetika lubab inimkonna ajaloo kohta teha. 

 

KVALITEETMINUTID: Vanad inimesed ja poliitika ei kao kuhugi

Postimehe uudistetoimetaja Aimar Altosaar ja 60+ peatoimetaja Eve Rohtla vaatavad ausalt näkku vanadusele, selle võludele ja valudele.

Postimehe ajakirjanik Aimar Altosaar ja 60+ peatoimetaja Eve Rohtla kutsusid külla Tallinna Ülikooli haridusgerontoloogi Tiina Tambaumi, et võtta ette kõiki puudutav teema: poliitika ja demokraatia. Kas seeniorite hääl on poliitikas piisavalt esindatud? Miks on vajalik, et noored ja vanad kohalikul tasandil kokku tuleksid?

 

VABA AKADEEMIA: ​Imar Koutchoukali: Kultuurilised kokkupuuted Punasel merel

Vaba Akadeemia koondab eesti haritlasi: teadlasi, mõtlejaid, intellektuaale ja õppijaid. Vaba Akadeemia loengud on kõigile avatud ning järelkuulatavad YouTube'is, Postimehe veebis ja taskuhäälingute rakendustes.

23. septembril toimub Vabas Akadeemias Imar Koutchoukali teine avalik loeng. Seekordne loeng on pühendatud kultuurilistele kokkupuudetele Punasel merel. Jõed, järved, mered ja muud veekogud ei lahuta, vaid ühendavad. Loengus räägitakse kokkupuudetest Punasel merel ning sellest, kuidas Araabia poolsaare ning Aafrika Sarve elanikud on teineteist läbi ajaloo kultuuriliselt ning poliitiliselt mõjutanud.

 

EESTI ROIMAD KOOS ANDRES ANVELTIGA: naisetapjad Rainar Roos ja Mohamed Helmi Jebnouni on perevägivallatsejate musternäidiseks

«Eesti roimade» novembrikuine erisaade valmis kampaania Sõnavägi raames. Andres Anveltil ja Dagmar Lambil on külas endine peaprokurör Lavly Perling, kellega räägime veritsevast probleemist nimega perevägivald.

 

Märksõnad
Tagasi üles