Enamik maainimesi toetab regionaalministri välja pakutud haldusreformi

Merike Teder
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Regionaalministri pressikonverents haldusreformi teemal. Regionaalminister Siim Valmar Kiisler ja Sulev Valner.
Regionaalministri pressikonverents haldusreformi teemal. Regionaalminister Siim Valmar Kiisler ja Sulev Valner. Foto: Mihkel Maripuu

Regionaalminister Siim Kiisleri välja pakutud haldusreformi plaanil on toetajaid tunduvalt rohkem kui vastaseid, selgus regionaalministri tellimusel Turu-uuringute AS-i läbi viidud küsitlusest.

Turu-uuringute AS tegevjuhi Tõnis Stambergi sõnul oli nende inimeste hulgas, kes reformi kohta mingit arvamust omasid, regionaalministri välja käidud reformiplaani toetajaid 69 protsenti ja neid, kes ei nõustu, 31 protsenti. Neljandik vastanuist ei osanud oma seisukohta öelda.

Lisaks küsiti inimestelt, kuidas nad suhtuvad välja pakutud reformi elluviimise protseduuri, kus omavalitsused nimetavad ise piirkonna tõmbekeskused ja valivad, kellega ühineda ning riigikogu annab ette ühinemiste lõpptähtaja. Selle küsimuse puhul oli arvamust omanud vastajatest protseduuri suhtes toetajaid 66 protsenti. Arvamust ei omanud 29 protsenti vastanutest.

Stambergi sõnul oli uuringu tulemusi vaadates rõõmustav see, et maapiirkondades ja väikestes asulates on neid inimesi, kes antud temaatika osas oma kindlat arvamust omavad, rohkem kui 85 protsenti. «See näitab, et antud temaatikat ja eelseisvaid muutusi on uuritud ja nende mõjusid ja vajalikkust teadvustatud. Nende inimeste seas, kes hetkel valitud tee puhul enda arvamust ei avaldanud või suhtusid antud teemasse ükskõikselt, olid põhiliselt just suurte linnade elanikud ja mitte-eestlased,» selgitas Stamberg.

Kõige rohkem pooldasid välja pakutud reformi elluviimise protseduuri väikelinnade ja maakonnakeskuste elanikud. Maapiirkondade ja väikeste asulate inimeste seas olid pooldajad samuti ülekaalus ning kindlasti toetajaid keskmisest enamgi, ent kahtlejaid leidus veidi rohkem kui muudes asustustüüpides. Nagu eelmisegi küsimuse puhul, ei omanud haldusreformi läbiviimise tee suhtes arvamust just mitte-eestlased ja pealinna elanikud.

«Tulemusi vaadates võib küll öelda, et teema on inimeste jaoks oluline. Ka ise maal elava inimesena tunnen selgelt, et teenuste kvaliteeti ja osutamise kiirust silmas pidades on kõikidele eestlastele tugevate ja elujõuliste omavalitsuste alla kokku koondumine vast kõige parem lahendus juba aastaid vinduva reformi elluviimiseks,» lisas Stamberg.

Küsitlus viidi läbi silmast-silma esindusliku elanikkonnaküsitlusena ajavahemikul 30. aprill - 14. mai ning kokku vastas 1000 inimest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles