Rohelised kutsuvad riigikogu üles piirileppe ratifitseerimist peatama

Helen Mihelson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikogu.
Riigikogu. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Venemaa sekkumine Ukraina siseasjadesse mistahes ettekäändel on lubamatu ning piirileppe ratifitseerimisprotsessi peatamine on vähim, mida Eesti riigikogu saab täna nii Ukraina kui ka Eesti huvides teha, teatas Erakond Eestimaa Rohelised.

«Selleks on kaks olulist põhjust. Esiteks soovime näha, et Venemaa peab kinni enesele võetud rahvusvahelistest kohustustest Ukraina suhtes, sh Budapesti memorandumist. 1994. aastal kirjutati Budapestis alla USA, Suurbritannia, Venemaa ja Ukraina memorandum Ukraina piiride puutumatuse ja suveräänsuse garanteerimise kohta. Seda memorandumit järgides loobus Ukraina Nõukogude Liidust «pärandusena» saadud tuumaarsenalist ja tuumariigi staatusest. Ukraina on sellega oma kohustused täitnud ning igasugune Venemaa sekkumine Ukraina siseasjadesse on nii selle lepingu kui muude rahvusvahelise õiguse normide järgi lubamatu,» teatas erakond Eestimaa Rohelised.

Teiseks tahab erakond veenduda, et Venemaa soovib tõepoolest heanaaberlikke suhteid Eestiga ja võtab endale kirjalikud kohustused jagada õiglaselt Narva jõe hüdroenergia ressurss, tagada suurima reostajana Läänemere ja Peipsi järve reostuse otsustav vähendamine, merealade heanaaberlik ja säästev majandamine ning tagastada Eestile märgilise tähtsusega vara.

«Pole ju mõtet vaid ühepoolseid järeleandmisi sisaldavat lepingut ratifitseerida riigiga, mis lepingutest kinni ei pea ega näita isegi paberil head tahet heanaaberlike suhteid hoida.»

«Kinnitame, et Ukraina keskkvõimu lugupidav suhtumine venekeelse kodanikkonna õigustesse on ka meie hinnangul oluline. Samas peame absoluutselt lubamatuks Venemaa-poolset sekkumist Ukraina siseasjadesse «kaasmaalaste kaitse», gaasimagistraalide valvamise või mistahes muul ettekäändel.»

Roheliste teatel ei ole info Venemaa lisavägede sisseviimisest Ukraina territooriumile, Venemaa lipu all tegutsevate paramilitaarsete üksuste toetamine ja arutlused Vene parlamendis Krimmi liitmise teemadel kindlasti Ukraina suveräänsust austavad ning nõuavad riigikogu otsustavat tegutsemist.

«Toetame Leedu initsatiivi olukorra arutamiseks ÜRO Julgeolekunõukogus, kuid soovime näha ka Eesti riigikogu tegusid paljusõnalise mittemidagi-ütlemise asemel. Piirilepingu ratifitseerimisprotsessi seiskamine on vähim, mida riigikogu täna ja kohe Ukraina heaks ja Eesti huvides teha saab.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles