Eston Kohver: aitüma kõigile!

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kaitsepolitsei lõuna osakonda Tartus tuli täna ajakirjanike ette ka aasta Venemaal vangistuses olnud Eston Kohver. «Aitüma kõigile,» oli mees napisõnaline. 

«Täna on hea päev. Eston, nagu te näete, on kodus,» ütles Hanno Pevkur sissejuhatuseks. Ta lisas, et Kohver vajab praegu eelkõige rahu. Pärast tänast konverentsi lubati minna tal oma perekonna juurde.

Pevkur võttis sümboolse märgina ära rinnust kollase lindi.

«Tahaksin öelda, eelkõige on hea taas kodumaal olla,» ütles Kohver, kes lisas, et tänab kõiki, kellele tema käekäik korda läks. «Tänan neid inimesi, kes aitasid mu perel toime tulla.»

Kohver tänab ka kõiki ametkondi, kes aitasid ta Eestisse ja tal vanglas toime tulla. «Üldjoontes oleks see kõik. Aitüma kõigile,» ütles Kohver, kes lahkus peale paariminutilist avaldust pressikonverentsilt.

Talle küsimusi esitada ei saanud. 

President andis Dressenile armu

Pevkur rääkis, et toimusid pikad läbirääkimised, mille tulemusena toimus vahetus. Eesti vanglast vabanes Dressen, mille eelduseks oli see, et president Toomas Hendrik Ilves andis talle armu.

Samasugune eeldus oli ka Vene föderatsiooni poolt – Vene president andis Kohvrile armu.

«Läbirääkimisi me pikalt kommenteerida ei saa. Saan öelda, et ka mina olin läbirääkimistega seotud. Oli seotud ka kaitsepolitsei peadirektor, aga teisi detaile me ei kavatse avalikustada,» ütles Pevkur. 

Hanno Pevkur külastas möödunud kolmapäeva õhtul kaitsepolitseid, kuid käiku kommenteerida ei soovinud. Ütles vaid, et see pole seotud lahvatanud Savisaare skandaaliga. Foto: Eero Vabamägi
Hanno Pevkur külastas möödunud kolmapäeva õhtul kaitsepolitseid, kuid käiku kommenteerida ei soovinud. Ütles vaid, et see pole seotud lahvatanud Savisaare skandaaliga. Foto: Eero Vabamägi Foto: Postimees

«Pooled leidsid sobiva lahenduse, palju midagi lisada ei ole,» ütles Sinisalu, kes tänas ka Pevkurit, kes ei hakanud aasta tagasi otsima süüdlast, vaid lahendust.

«On hea tava maailmas, et sellest, kuidas sellise lõpplahenduseni jõuti, ei räägita,» lisas Sinisalu.

Järgnesid ajakirjanike küsimused.

Kas Kohver saab jätkata kaitsepolitseinikuna?

Sinisalu ütles, et sellele ei saa hetkel vastata. «Ta peab esmalt ise ütlema, kas ta tahab sellise eluga jätkata või mitte. Ma ei näe probleemi, miks tal ei võiks olla meie teenistuses perspektiivi.»

Miks loobus Kohver Eesti kaitsjast?

Pevkuri sõnul ei ole sellel mingit tähtsust. «Ükskõik, milline oleks olnud advokaat, see oleks jõudnud süüdimõistva kohtuotsusena. Ju ta tundis, et nii on õige.»

Miks oli Venemaa huvitatud Dressenist, mitte Simmist?

Sinisalu ütles, et seda tuleks küsida Vene poole pealt, kuid läbirääkimise sisust kapo ei räägi. 

Kas Dresseni väljaandmine kujutab endast ohtu Eestile?

Sinisalu sõnul on keeruline seda öelda. «Oluline on see, et Dressen on süüdi mõistetud riigireetmises,» ütles Pevkur. Kõik, mis Dressen teadis Eestist, on üle kolme ja poole aasta vana. Ta on juba andnud informatsiooni Eesti riigi kohta ning kapo on teinud kõik, et see info enam Eestit kahjustada ei saa, kinnitas Martin Arpo.

Kelle poolt tuli initsiatiiv alustada läbirääkimisi?

Pevkur ütles, et huvi tuli Eesti poolt, et Eston Kohver jõuaks koju. «Saan öelda, et tegemist oli pikaajalise läbirääkimisega,» ütles Pevkur.

Kelle nõusolekut oli veel vaja peale presidendi?

«Armu anda saab vaid vabariigi president. Samasugune regulatsioon on ka Vene föderatsioonis. Kõik muud detailid jäävad meie teada,» ütles Pevkur.

Kas Eston Kohvril on ohtu Eestis?

Pevkur ütles, et see sõltub ajakirjandusest ja Eesti elanikest. Lisajulgestust tal vaja pole.

Kas Dressen läks Venemaale vabatahtlikult?

Pevkur kinnitas, et vahetus eeldas Dresseni nõusolekut.

Kas vahetuses osalesid ka kolmandad riigid?

Ei, kuid Sinisalu sõnul oli oluline moraalne toetus. 

Kui palju on saanud Kohver rääkida oma eluolust Venemaal?

Sinisalu sõnul tegeleti täna rohkem praktiliste küsimusega – kuidas Kohvri tervis on ja kas ta soovib end avalikkusele näidata. Seda, kuidas ta elu vanglas oli, jõuab ta veel rääkida. Kohver ei nurisenud.

«Huumorimeel on tal olemas,» ütles Pevkur. Enne ajakirjanikke ette astumist oli Kohver öelnud, et vanglas istuda oli lihtsam. 

Millal teada sai Eestisse tulekust?

Sinisalu seda detaili ei avaldanud, kuid ütles, et täna hommikul oli mees igatahes kindlasti kursis sellega, et pääseb koju. 

Mida saab öelda Dresseni süüdi mõistetud abikaasa Viktoria Dresseni kohta?

«Ta liigub Venemaa ja Eesti vahel, see on kõik, mida me saame öelda,» ütles Sinisalu. 

Rohkem detaile ei ole kaitsepolitsei sõnul võimalik avaldada. 

Vahetati hommikul välja

Kaitsepolitseinik Eston Kohver vahetati täna hommikul riigireetur Aleksei Dresseni vastu välja. Vene Föderaalse Julgeolekuteenistuse teatel toimus vahetus Pihkva oblastis Kunitšina Gora piiripunktis Piusa jõe sillal.

Siseminister Hanno Pevkur kinnitas, et Kohver jõudis turvaliselt kodumaale. «Soovides anda Estonile võimaluse kõigepealt kohtuda oma perega, anname täpsemad kommentaarid Tartus, kaitsepolitsei lõuna osakonnas kell 15.00,» ütles Pevkur.

«Kes oleks osanud arvata, et parim sünnipäevakink on telefonikõne siseministrilt,» kirjutas peaminister Taavi Rõivas kell 13.23 Twitteris.

Interfaxi teatel saabus Dresseni abikaasa Venemaale juba varem.

Interfaxiga rääkinud Vene eriteenistuse allikas ütles, et 20-aastase töö jooksul kaitsepolitseis hankis Dressen ja andis Moskvasse edasi «hiiglasliku koguse hinnalisi dokumente CIA ja MI-6 salaoperatsioonide kohta Baltimaades Venemaa vastu».

Vene julgeolekuteenistuse (FSB) endise juhi Nikolai Kovaljovi sõnul oli Dresseni vahetus Kohvri vastu õige tegu. «Igaüks, kes on töötanud Venemaa heaks, peab tundma, et Venemaa ei jäta maha ega hülga inimesi, kellele ollakse tänulikud,» märkis ta RIA Novostile.

Kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu ja siseminister Hanno Pevkur teatavad täna kell 15 ühisavalduses kaitsepolitseink Eston Kohvri jõudmisest tagasi Eestisse.

Harju maakohus mõistis 2012. aasta juulis riigireetmises ja ametialase teabe edastamises süüdi kaitsepolitsei endise töötaja Aleksei Dresseni ja tema abikaasa Viktoria Dresseni. Aleksei Dressenile mõistis kohus karistuseks 16 aastat vangistust ja Viktoria Dressenile kuus aastat vangistust viieaastase katseajaga. Ühtlasi mõistis kohus Dressenitelt välja kriminaaltuluna saadud 142 900 eurot ning konfiskeeris Dressenitelt läbiotsimiste käigus leitud 23 556,85 eurot sularaha ning nende omanduses oleva korteri.

Kaitsepolitsei pidas riigireetmises kahtlustatava 1968. aastal sündinud kapo endise töötaja Aleksei Dresseni ja tema abikaasa Viktoria Dresseni kinni 2012. aasta 22. veebruari hommikul.

Pihkva oblastikohus leidis 19. augustil, et Eesti kaitsepolitseiniku Eston Kohveri süü on tõendatud spionaažis, illegaalses piiriületuses, relva omamises ja selle salakaubaveos ning selle eest peab mees veetma 15 aastat Venemaal range režiimiga vanglas. Kohver otsust edasi ei kaevanud ja see jõustus 4. septembril.

Eesti kaitsepolitsei teatas mullu 5. septembri õhtul, et sama päeva hommikul kella 9 ajal võtsid Venemaalt tulnud tundmatud isikud relva ähvardusel vabaduse teenistuskohuseid täitnud kaitsepolitsei ametnikult ja viisid ta endaga üle piiri Venemaale. Vahejuhtum leidis aset Luhamaa piiripunkti läheduses Võrumaal Meremäel. Inimröövile eelnes Venemaa suunalt operatiivraadioside segamine ja suitsugranaadi kasutamine.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles