President Ilves Taanis: oleme mõttekaaslased ja relvavennad

Georgi Beltadze
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
President Ilvese kohtumine Taani peaministri Lars Løkke Rasmusseniga
President Ilvese kohtumine Taani peaministri Lars Løkke Rasmusseniga Foto: Annika Haas/Vabariigi Presidendi Kantselei

Taani Kuningriiki ametlikule visiidile saabunud president Toomas Hendrik Ilves nimetas Eestit ja Taanit lähedasteks mõttekaaslasteks ja kindlateks relvavendadeks.

«Taani vabatahtlikud Eesti Vabadussõjas, teie toetus Euroopa Liidu ja NATO laienemisele, meie ühised välisoperatsioonid Balkanist Afganistanini, esimesena alustas just Taani Ämaris NATO õhuturbemissiooni, meil on sarnased vaated nii ümbritsevale julgeolekupildile kui ka teistele Euroopat mõjutavatele teemadele rändekriisist kuni IT valdkonna tähtsuse tunnistamiseni,» loetles president Ilves kohtumisel Taani peaministri Lars Løkke Rasmusseniga.

Enne seda pani ta hommikul Kopenhaagenis pärja rahvusvahelistel operatsioonidel langenud Taani sõjaväelaste mälestusmärgile.

Kõneldes julgeolekumuredest, soovitas Eesti riigipea olukorra mõistmiseks vaadata laiemalt Läänemere piirkonda: «Vene sõjalennukid on harjutanud Põhjamaade ründamist, me kuuleme 21. sajandisse mittekuuluvaid ähvardusi ja näeme NATO välispiiride lähedal äkkõppusi, lisaks muidugi Krimmi annekteerimine ja Ukraina-vastaste separatistide toetamine. Külma sõja järgne rahulikkuse paus on läbi. Aastal 2014 algas Atlandi-ülest väärtusteruumi otseselt puudutav suurim ja raskesti ennustatav julgeolekukriis.»

NATO vastuseks sellele on mullu Walesi tippkohtumisel kokkulepitud esmased heidutusmeetmed, mida tuleb alliansi järgmisel, Varssavi tippkohtumisel edasi arendada eesmärgiga tagada kaitstuse tunne kogu NATO-le ja kõigile ta elanikele, ütles president Ilves.

Rändekriisi puhul pidasid president Ilves ja peaminister Rasmussen oluliseks põgenike kolderiikidega tegelemist ning Euroopa Liidu välispiiride kontrolli tõhustamist. See on põhjus, miks ka Eesti saadab Sloveeniasse 25-liikmelise politsei- ja piirivalveameti üksuse.

Kahepoolsete suhete tulevikust rääkides kutsus ta Taanit kui edukat IT-maad Eestiga tihedamale koostööle just IT ja küberkaitse vallas.

«Keskendugem Euroopa Liidu ühtse digituru loomisele ja piiriüleste digilahenduste rakendamisele meie piirkonnas ja laiemalt Euroopas. Oleme mõlemad aktiivsed küberkaitse ja küberjulgeoleku valdkonnas, siin saame samuti enda jõu ühendada,» ütles president Ilves.

Nähtav IT-koostöö on ka samm Eesti-Taani majandussuhete tugevdamiseks. President Ilvest saadab ametlikul visiidil äridelegatsioon, kellel on Kopenhaagenis kohtumised Taani partneritega. Taani on seni Eestile kümnes eksporditurg ja kuues välisinvestor.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles