Keemik kummutab radioaktiivsetest seentest tingitud tervisehädad

Martin Smutov
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Puravik.
Puravik. Foto: Peeter Langovits

Kuigi on räägitud, et mehed, kes pärast 25 aastat tagasi Tšernobõli tuumajaamas toimunud plahvatust said Saaremaal seeni süües tervisekahjustusi, lükkab siin mõõtmisi teinud keemik selle väite ümber.

Praegune Tartu Ülikooli geoloogiainstituudi radioaktiivse süsiniku labori juhataja Arvi Liiva, kes 1987. aastal ehk aasta pärast Tšernobõli tuumajaama katastroofi Eestis seente radioaktiivsuse mõõtmistega tegeles, toonast olukorda Saaremaal hulluks ei nimetanud, kirjutas Meie Maa.

«Me ei leidnud Saaremaalt ühtegi seent, mis oleks rohkem saastatud olnud, kui rahvusvaheliselt kinnitatud tseesiumisisalduse piirnorm 0,6 kilobekrelli ühe kilo toiduaine kohta,» sõnas ta. «Praeguseks võib öelda, et seened on puhtad ning Tšernobõli saaste on mulla pindkihtidest vihmaveega välja uhutud ja Eestis seda enam karta ei ole.»

Ta ei uskunud hästi, et keegi Eestis saastatud seeni süües suri või terviserikke sai.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles