Tamkivi: rahastamisskandaal on toonud kaasa partei toetajate koondumise

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jaanus Tamkivi
Jaanus Tamkivi Foto: Peeter Langovits / Postimees

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni esimehe Jaanus Tamkivi sõnul näitab erakonna populaarsuse kasv toetust riigi poliitilisele juhtimisele, mille tulemusel on Eesti suutnud mööda minna paljudest karidest, ning ka erakonna rahastamisskandaal on tema hinnangul kaasa toonud partei valijate koondumise.

Tamkivi sõnul on asjaolu, et Eesti on suutnud viimasel ajal paljudest karidest mööda minna, õigete otsuste tulemus ning selle juures on Reformierakonnal olnud kauaaegse võimu- ja peaministrierakonnana suur roll. Ka võib toetuse kasv olla tema sõnul seotud Reformierakonna lubadusega viia ellu lastetoetuste reform. «See on olnud tõsine poliitiline sõnum, mis on kallutanud inimesi erakonda toetama,» ütles ta Postimehele.

Kui uuringufirma TNS Emori analüütik Aivar Voog seostas partei populaarsuse jätkuvat kasvu pideva meediapildis olemisega, siis ka Tamkivi nõustus, et see võib olla üks teguritest. «Erakond, kellest räägitakse, on inimestel rohkem meeles ja seetõttu antakse oma hääl erakonnale,» lausus ta.

Mais alguse saanud rahastamisskandaal ei ole erakonna reitingule negatiivset mõju avaldanud, vaid on Tamkivi sõnul hoopis kaasa toonud partei valijate koondumise. «Inimesed, kes toetavad erakonda või liberaalset maailmavaadet, on rünnakute tulemusel selgelt koondunud,» märkis ta.

Erakondliku eelistuseta inimeste hulga kasvu põhjustest rääkides ütles Tamkivi, et ühelt poolt tegu on suvise küsitlusega ning teiselt poolt on valimised alles kaugel. «Enne valimisi hakkab inimeste hulk, kes ei oska oma eelistust öelda, tugevalt vähenema. Siis hakkavad inimesed reastuma ja vaatama, millist poliitilist jõudu toetada,» lisas ta.

Reformierakonna peasekretär Martin Kukk ütles uuringutulemusi kommenteerides, et valijad toetavad valitsuse juhterakonda teadlikult sisulise töö järgi, mida seni on Eesti ehitamisel tehtud, ja nende lahenduste järgi, mida pakutakse tulevikuks.

«Valitsuserakondade toetus on kokku 52 protsenti, mis näitab Eesti inimeste selget poolehoidu ametisolevale koalitsioonivalitsusele,» lausus ta, tuues samuti esile lastetoetuste tõstmise plaani, mis tema sõnul mõjutab valijate eelistusi.

Rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud TNS Emori uuringust selgub, et rahastamisskandaalist hoolimata viimastel kuudel pidevalt tõusnud Reformierakonna toetus on augustis veelgi kasvanud. Kui mais toetas Reformierakonda 30 protsenti, siis juunis kasvas erakonna toetus 31, juulis 34 ja augustis 39 protsendini. Sellest kõrgem oli erakonna toetus viimati 2010. aasta oktoobris.

Kõigi teiste parlamendiparteide toetus on juuliga võrreldes langenud. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetus, mis juunis oli 24 ja juulis 25 protsenti, langes augustis 20 protsendini nagu ka Keskerakonnal, mida juunis toetas 23 ja juulis 22 protsenti elanikest. Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) toetus oli juunis 14, juulis 15 ja augustis 13 protsenti.

TNS Emor esitab erakondade toetuse nende vastajate põhjal, kel on erakondlik eelistus olemas. Samas kasvab jätkuvalt nende inimeste hulk, kes ei oska eelistada ühtki parteid: juunis oli neid 38, juulis 39 ja augustis juba 40 protsenti.

Erakondade igakuise populaarsusuuringu käigus küsitles uuringufirma 1.-22. augustini 918 valimisealist kodanikku.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles