Mees kolmandalt planeedilt

Arko Olesk
, Postimees/TLÜ
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mart Noorma
Mart Noorma Foto: A.Peegel

Soome teadlane Pekka Janhunen mäletab esimest kohtumist Mart Noormaga. Eestlane palus koostöövõimaluste arutamiseks kokkusaamist, seejärel kohvikus maha istudes ei olnud pikka juttu. «Ma soovin su eksperimendi kosmosesse saata,» teatas Noorma Janhunenile.

«Minu jaoks oli väga lihtne öelda «jah», Mart korraldas kõike,» meenutab Janhunen, istudes sel esmaspäeval Tallinna teletorni pungil täis kinosaalis. Mõni hetk tagasi oli aplausi saatel tõstetud kate ja klaaskuppel satelliidilt EstCube-1, mille pardal oligi osa Janhuneni eksperimendist: kümnemeetrine jupike imepeenikest traati, mille lahti kerimist kosmoses katsetatakse. Kümnetest sellistest traatidest, küll märksa pikematest, saab kokku panna päikesepurje, potentsiaalselt kõige kiirema tähtedevahelise kosmoselaeva liikumisviisi.

Esitlust hoogsalt juhtinud Noorma tõmbus otsustavaks hetkeks tagaplaanile, andes satelliidi paljastamise au noortele meestele, kelle käed on kuubiku kallal kõige rohkem askeldanud. Hiljem, kui ajakirjanike ja pressifotograafide murd on juba lahkunud, kannab ta hoolt selle eest, et kõik satelliidi meeskonna liikmed ning projektile kaasa aidanud sõbrad ja toetajad saaksid koos EstCube’iga pildile.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles