Realkooli erakool koolitusluba veel ei saanud

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Viiel pealinna koolil (pildil reaalkool) on võimalik kaaluda, kas ja kuidas oma mainet edaspidi raha teenimiseks kasutada.
Viiel pealinna koolil (pildil reaalkool) on võimalik kaaluda, kas ja kuidas oma mainet edaspidi raha teenimiseks kasutada. Foto: Küllike Rooväli

Täna toimunud koolituslubade komisjon lükkas kaks nädalat edasi otsuse RK Hariduse MTÜ (avalikkuses tuntud kui Reaali erakool või Kesklinna reaalkool) koolitusloa taotluse rahuldamise kohta.

Kuigi kooli loojad on kõik formaalsed tingimused täitnud, tegi komisjon ilmnenud riskide ja probleemide tõttu pöördumise haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoole. Minister edastas koolituslubade komisjoni märgukirja hariduspartneritele ning Riigikogu kultuurikomisjonile, paludes arvamusi ja ettepanekuid esile tulnud problee mide võimalike lahenduste kohta.

Koolituslubade komisjon osutas, et loa menetlemisel tulid ilmsiks riskid, mis ohustavad Eesti haridussüsteemi alusväärtuseid ja mille realiseerumisel on ohus põhiseadusest tulenev õigus tasuta kvaliteetsele põhiharidusele. Erakooli loomine Tallinna linnale kuuluva Tallinna Reaalkooli najal on pretsedent, mis ohustab võrdset ja tasuta kvaliteetset põhiharidust.

Formaalselt on tegemist erakooliga, kuid sisuliselt munitsipaalkooli tasuliste õppekohtadega teise juriidilise isiku juures – erisus on hägune nii kooliruumide kui ka õpetajaskonna osas.

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo sõnul on riik ja ministeerium keerulises olukorras. «Praegu on koolituslubade andmine formaalne protseduur ning ministeeriumil pole reaalset kaalutlusõigust, mis lubaks arvestada otsuse tegelikku mõju haridussüsteemile,» sõnas minister. «Kehtivast seadusest tulenevalt on riik kohustatud koolitusloa andma igale taotlejale juhul, kui formaalsed kriteeriumid on täidetud. Samas tõi koolituslubade komisjon välja kaalukaid argumente, miks selle otsuse tegemine nõuab sügavat läbimõtlemist.»

Koolituslubade komisjon tundis muret, et kuigi Tallinna lapsevanematel on huvi reaalhariduse vastu, pole Tallinna linnavalitsus tulnud vastu Reaalkooli korduvatele soovidele avada täiendavaid klasse.

Ministrile saadetud märgukirjas osutati, et Tallinna koolivõrk ei arvesta demograafilisi muutusi ja rännet linnaosade vahel – koolid ei asu seal, kus on õpilased ning õpilasi ei ole seal, kus on koolid. Samuti näitavad eelmistel aastatel Tallinnas korraldatud koolikatsed, et lapsevanematel puudub usaldus paljude koolide õppekvaliteedi vastu.


«Erakoolide tegemiseks on praegu väga soodne aeg,» nentis varasemas intervjuus Postimehele Tallinna haridusameti juht Andres Pajula. Ta viitas 2010. aastast kehtivale põhikooli- ja gümnaasiumiseadusele, mis pani kohalikele omavalitsustele kohustuse ka erakoolidele tegevuskuludeks (hoonete küte jms) toetust maksta. Lisaks maksab riik muidugi igale koolile, ka erakoolile, nn pearaha, mis läheb peamiselt õpetajate palkadeks. Tallinn küll üritas sellele kohustusele vastu seista, kuid kaotas kohtus vaidluse Rocca al Mare erakooliga.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles