Kapo nägemus Vene eriteenistuste rollist pronksöö eel, ajal ja järel

Vene riigiduuma delegatsioon pärast pronkssõduri teisaldamist kaitseväe kalmistul.

FOTO: Peeter Langovits

Kaitsepolitsei (kapo) andmetel kütsid Vene eriteenistused aprillirahutuste eel aktiivselt hüsteeriat küll Vene meedias, ent vägivaldsete sündmuste ajal pole eriteenistuste otsene suunav tegevus tõendamist leidnud.

Kapo informatsiooni kohaselt olid just Venemaa eriteenistused need, kes õhutasid pronkssõduri ümber eelmisel kevadel tekkinud vastasseisu pidevat üliemotsionaalset kajastamist Vene meedias, mis oli üks põhjustest, miks sündmused massilisteks tänavakorratusteks paisusid.

Samuti avaldasid eriteenistused vastuseisu mitmetele kõrgetele Vene riigiametnikele, kes olid erinevatel kaalutlustel nõus pronkssõduri tsiviliseeritud teisaldamisega, selgub kapo täna esitletud aastaraamatust.

Aprillirahutuste endi osas tõdes aga kapo, et hoolimata terve rea Vene luureohvitseride eelnevatest visiitidest Eestisse, seisnes eriteenistuste, nii FSB kui SVRi (välisluureteenistus) roll mullu 26. ja 27. aprillil pigem sündmuste jälgimises.

Kapo ei tuvastanud vägivaldsete sündmuste suunamist Vene eriteenistuste poolt ning ka Vene diplomaatide salakohtumised siinsete äärmuslastega ei saanud käivitada vallapääsenud hüsteeriat.

«Samas tuleb veel kord rõhutada SVRi häid positsioone Venemaa ajakirjanike hulgas, kelle osalemine vaenu õhutamises oli silmapaistev,» seisab aastaraamatus.

Vene diplomaatide ja äärmuslaste kohtumised Tallinna botaanikaaias (seda kajastas ka Postimees) olid kapo hinnangul väheefektiivsed peamiselt seetõttu, et kasutati nn. puhtaid diplomaate, kellel vastav manipuleerimise ettevalmistus puudus.

Kaadridiplomaatide kasutamine eriteenistustele tüüpilistes valdkondades näitab kapo hinnangul omakorda, et Venemaa eriteenistused ei ole suutnud luua Eestis funktsioneerivat residentuuri.

Vene välisluure tegevus pärast aprillisündmusi seisnes peamiselt mõjutustegevuses julgustamaks ja õhutamaks kohalikke vene ühendusi aktiivsusele ning aktiivsete meetmete toetamises.

Tagasi üles
Back