Tamkivi: populaarsusküsitluse tulemusi ei maksa üle tähtsustada

Jaanus Tamkivi

FOTO: Teet Malsroos / Õhtuleht

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni esimehe Jaanus Tamkivi hinnangul ei maksa erakondade populaarsusküsitluse tulemusi praegu üle tähtsustada, sest tõelise pildi parteide toetusest annavad juba kuu aja pärast toimuvad kohalikud valimised.

Tamkivi ütles Postimehele, et praeguses olukorras on kõik suunanud oma pilgud sellele, kuidas lähevad 20. oktoobril toimuvad valimised. «Reitingud reitinguteks, aga tegelikult vahekokkuvõtte saab hulga tõepärasemalt ikka teha oktoobri teises pooles,» lausus ta ja lisas, et seetõttu ei maksa praeguseid reitinguid üle tähtsustada. «Tõde selgub üsna pea.»

Siiski avaldas ta arvamust, et TNS Emori andmetel kuuga toimunud muutused on seotud kohalike valimiste kampaania algusega Tallinnas.

Rahvusringhäälingu tellitud uuringu kohaselt hoiab erakondade populaarsustabelis esikohta Keskerakond, mille toetus on kolme protsendipunkti võrra kasvanud, sellest veelgi enam on tõusnud Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) toetus.

Kui juulis toetas Keskerakonda 28 ja augustis 26 protsenti uuringule vastanuist, siis septembris oli partei toetus 29 protsenti. Keskerakonnale järgnes populaarsuselt Sotsiaaldemokraatlik Erakond, kelle toetus on suurematest erakondadest ainsana langenud. Kui juulis pooldas erakonda 26 ja augustis 25, siis septembris 23 protsenti inimestest.

Reformierakonda, mille toetus oli juulis 24 ja augustis 20 protsenti, toetas septembris 21 protsenti vastanutest. Kõige suurema tõusu tegi aga Tallinnas valimiskampaaniaga palju tähelepanu pälvinud IRL, mille toetus kasvas varasemalt 14 protsendilt 18 protsendile.

TNS Emor esitab erakondade toetuse nende vastajate põhjal, kel on erakondlik eelistus olemas. Neid inimesi, kes ei osanud eelistada ühtki parteid, oli septembris 43 protsenti.

Erakondade igakuise populaarsusuuringu käigus küsitles uuringufirma 883 valimisealist kodanikku.

Tagasi üles