R, 24.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ojuland loodava partei uuest nimest: variante on piisavalt

Karin Kangro
, reporter
Ojuland loodava partei uuest nimest: variante on piisavalt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Uue partei algatajad jaanuari lõpus Kaberneemes.
Uue partei algatajad jaanuari lõpus Kaberneemes. Foto: Peeter Langovits / Postimees

Eurosaadiku Kristiina Ojulandi eestvõttel uut erakonda looma asunud algatusgrupp ei ole veel otsustanud, millist nime hakkab loodav erakond Ühtse Eesti asemel kandma, Ojulandi kinnitusel on variante, mille hulgast valida, siiski piisavalt.

Ojuland ütles Postimehele, et algatajad on nimeküsimusega tegelenud terve nädala. Variante, mille hulgast valida, on tema sõnul piisavalt ja nende kohta peavad saama arvamust avaldada kõik inimesed, kes eelmise nädala neljapäeval asutamiskoosolekul osalesid.

Millal võiksid algatajad uue nime otsustada, ei soovinud Ojuland veel ennustada. «Seda ma praegu küll ei hakkaks välja ütlema. Ei tahaks kedagi, ka iseennast sellega survestada ja ei tahaks jagada ka umbkaudseid lubadusi. Sellel ei ole mõtet,» ütles ta.

Eelmise nädala neljapäeval moodustatava partei nimeks valitud Ühtsest Eestist pidid algatajad loobuma juba järgmisel päeval, kui selgus, et teater NO99 ei luba neil teatrile kuuluvat Ühtse Eesti kaubamärki kasutada. NO99 esitas Ühtse Eesti kaubamärgi registreerimiseks patendiametile taotluse 2010. aastal vahetult pärast Rocca al Mare suurhallis lavale toodud «Ühtse Eesti suurkogu». Kaubamärk kuulub teatrile kuni aastani 2022.

Algatusrühma juhatusse kuuluv Andrus Soopalu ütles nädala eest, et asutamiskoosolekul osalenud inimesed teadsid, et Ühtse Eesti kaubamärk kuulub teatrile NO99, kuid leidsid, et tegu on levinud väljendiga, mis kõnetab paljusid inimesi. «Uskusime, et tegelikult kanname «Ühtse Eesti suurkogu» loojatega sama sõnumit - muuta Eesti poliitilist maastikku ja teha lõpp poliitika ja rahva võõrandumisele. Kahju küll, et teatri esindajad ise oma etenduse sõnumiks nüüd midagi muud on pakkunud,» ütles ta.

Tema sõnul soovib uus erakond luua Eestis ühtsust ja vähendada ühiskonna killustumist jõugrupeeringute vahel, mitte aga teha midagi, mis ühtsust hävitaks. «Seega, kuigi meil on seaduse järgi täielik õigus seda nimetust erakonnal kasutada, on erakonna juhatus ometi omaenda põhimõtetest kinni pidamiseks otsustanud muuta erakonna nime,» ütles Soopalu eelmisel reedel Postimehele.

Samas märkis ta, et kindlasti ei erine nime uus versioon oma sisu poolest algselt välja pakutud Ühtsest Eestist. «Erakonna põhimõtteks olev Eesti ühtsus jääb kindlasti nime läbivaks jooneks sõltumata tema lõppversiooni formuleeringust,» kinnitas ta.

Märksõnad
Tagasi üles