Teder tegi riigikogule ettepaneku ajutisi apteegipiiranguid muuta

Andres Einmann
, postimees.ee päevatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Indrek Teder
Indrek Teder Foto: Postimees.ee

Õiguskantsler Indrek Teder, kelle hinnangul ei ole ravimiseaduses sätestatud apteekide ajutised asutamispiirangud põhiseadusega kooskõlas, tegi täna riigikogule ettepaneku viia seadus põhiseadusega kooskõlla.

«Nagu ma ka varem korduvalt olen väljendanud, siis minu hinnangul rikuvad ravimiseaduses kehtestatud piirangud apteegi tegevusloa väljaandmisel ja muutmisel põhiseadust,» ütles Teder õiguskantsleri kantselei teatel.

Riigikohus tunnistas mullu 9. detsembril apteekide asutamispiirangud põhiseadusvastaseks, kuid lükkas otsuse jõustumise kuue kuu võrra edasi, et riigikogu saaks astuda vajalikke sammu, vältimaks apteegiteenuse kättesaadavuse halvenemist.

Riigikogu otsustas 21. mail jätkata apteekide asutamise piiramist kohtades, kus on piisav nõudlus selleks, et apteegipidamine võiks majanduslikult ära tasuda ning kus piirangute kadumise korral võiks eeldada konkurentsi elavnemist.

Õiguskantsleri hinnangul on taunitav, et riigikogu ei järgi riigikohtu otsust. «Kui riigikohus on leidnud, et kuus kuud on piisav aeg vastavate muudatustega kohanemiseks, siis seadusandja ei tohi seda otsust eirata,» märkis Teder.

Tema hinnangul kohtleb seadusandja apteekide asutamist piirates ettevõtjaid põhjendamatult ebavõrdselt ning kindlustab olemasolevate apteegipidajate positsioone. «Kuigi uued piirangud on ajutised, kehtestati nendega taas riigikohtu otsuse kohaselt täna lõppema pidanud põhiseadusvastane olukord, ilma et seda oleks tinginud objektiivne vajadus,» lausus Teder.

Ta lisas, et kuigi riigikogu põhjendas ajutiste piirangute kehtestamist ajapuudusega, näitab seadusandja tegevus, et tegelik põhjus on poliitilise tahte puudumine seaduse andmiseks, mis lõpetaks ettevõtjate ebavõrdse kohtlemise apteegiturul. «Põhiseadusest peab kinni pidama, sõltumata sellest, kas seadusandlikus kogus on poliitiline tahe seda teha,» nentis Teder.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles