/nginx/o/2013/11/21/2636804t1h8c3f.jpg)
Elektrilevi jätab kaugloetavast arvestist keeldunud tarbijad pikema vaidluseta vooluta, viimati katkestati vooluühendus teisipäeval ühel Harjumaal Harku vallas elaval tarbijal.
Vooluta jäänud harjumaalase sõnul algas tema vaidlus Elektrileviga siis, kui talle laekus teade, et Elektrilevi soovib tema pikka aega taatlemata vooluarvesti välja vahetada kaugloetava seadme vastu. Kuna arvesti asub tarbija eluruumis, kuhu ta kaugloetavat seadet ei soovinud, tegi tarbija Elektrilevile ettepaneku leida uuele arvestile sobivam koht või asendada vana arvesti olemasoleval kohal kohtloetava seadmega.
Elektrilevi ei soostunud oma kulul tarbija sooviga arvestama ning käsitles tarbija keeldumist kaugloetavast arvestist kliendilepingu jämeda rikkumisena. Sellele järgnes ka otsus tarbijalt vool ära võtta, kuigi klient oli alati arveid õigeaegselt tasunud, samuti puudus kahtlus, et ta oleks vooluarvesti näitudega manipuleerinud.
Elektrilevi mõõteosakonna juhataja Viktor Afanasjevi sõnul saab Elektrilevi küll kliendi soovil arvesti asukohta vahetada, kuid see on tasuline teenus, mis nõuab võrguehitustöid. «Seda võimalust oleme kliendile ka pakkunud. Muidu aga saame arvesti vahetada samas asukohas, kus see paikneb. Kuna kõikidel võrguettevõtjatel on kohustus alates 2017. aastast mõõta elektritarbimist kauglugemise teel, siis seadus tarbijale võimalust uuest arvestist keelduda tegelikult ei anna. Oleme niisuguste juhtumite valguses küsinud hinnangut ka tarbijakaitseametilt ja saanud põhjaliku vastuse, kus kinnitatakse, et kliendi keeldumine kaugloetavast arvestist ei ole põhjendatud,» rääkis Afanasjev.
Ta lisas, et kuna Elektrilevil tuleb 2017. aasta hakuks välja vahetada ligi 630 000 arvestit, ei saa seda teha korraga 2016. aasta lõpus, vaid tuleb järgida kindlat ajakava. Seega ei lahenda tema sõnul olukorda taatlustähtaja saabumisel tavalise arvesti väljavahetamine samasuguse tavalise vastu.
Vooluta jäänud harjumaalane vaidleb Elektrilevile vastu, kinnitades, et tulenevalt seadustest ei saa Elektrilevi ega ka ükski muu ettevõte otsustada, kuhu inimesele kuuluvas eluruumis mingi seade paigaldatakse. Tema sõnul ei kavatse ta Elektrilevi jõupoliitikaga nõustuda, on valmis ajutiselt ka vooluta läbi ajama ja plaanib pöörduda kohtusse.
Afanasjev kinnitab, et selliseid juhtumeid pole palju. «Voolu väljalülitamine on alati viimane lahendus oludes, kus muud teed tulemust ei anna,» ütles ta.