Komisjon võib Tallinna linnajuhtidele tehtud ettekirjutused tühistada

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hiiu staadioni avamise reklaamil figureerisid 2013. aastal Jaanus Mutli, Edgar Savisaar ja Arvo Sarapuu. ERJK leidis, et poliitikud kasutasid linna raha valimisreklaamiks.
Hiiu staadioni avamise reklaamil figureerisid 2013. aastal Jaanus Mutli, Edgar Savisaar ja Arvo Sarapuu. ERJK leidis, et poliitikud kasutasid linna raha valimisreklaamiks. Foto: Mihkel Maripuu

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon võib menetlusvigade tõttu tühistada Tallinna keskerakondlastest linnajuhtidele tehtud ettekirjutused, mis kohustavad neid sügiseste valimisreklaamide kulusid linnakassasse tagastama, ning alustada seejärel uut menetlust.

Komisjon märkis sel nädalal Tallinna linnavalitsusele saadetud kirjas, et kaalub Tallinna linnapeale ja Keskerakonna esimehele Edgar Savisaarele, abilinnapea Arvo Sarapuule, Põhja-Tallinna linnaosa vanemale Karin Tammemäele ja tema asetäitjale Priit Kutserile ning Tallinna ettevõtlusametis töötavale Jaanus Mutlile tehtud ettekirjutuste kehtetuks tunnistamist, sest neid ei olnud enne ettekirjutuste tegemist haldusmenetluses nõuetekohaselt ärakuulatud.

Siiski ei tähenda see, nagu võiksid linnajuhid komisjoni ettekirjutustest ja seega reklaamiraha tagastamisest pääseda. Kui komisjon otsustab praegused ettekirjutused tühistada, käivitatakse uus menetlus, kuhu ka keskerakondlased nõuetekohaselt kaasatakse. Sel juhul saavad Savisaar, Sarapuu, Mutli, Kutser ja Tammemägi esitada uue ettekirjutuse osas seisukoha, vastuväited ja neid kinnitavad tõendid.

Ettekirjutused on vaidlustatud kohtus

Järelevalvekomisjon tegi keelatud valimisreklaami kulude tagastamiseks kohalikel valimistel Keskerakonna nimekirjas kandideerinud viiele inimesele ettekirjutuse 27. mail ning praeguseks on nad kõik ettekirjutused Tallinna halduskohtus vaidlustanud.

Kontrollikomisjoni tähelepanu all olid Hiiu staadioni avamise plakat, millel figureerisid Mutli, Savisaar ja Sarapuu, samuti Kutseri spordikompleksi avamist lubanud plakat ja Tammemäe kepikõnnitreeringute reklaam. Lisaks käsitles komisjoni ettekirjutus kaht videoklippi, kus Savisaar kutsus inimesi valima ja osalema Tallinna Maratoni eelsetel treeningutel.

Hiiu staadioni avamise reklaamidele kulus linnavalitsuse andmetel 11 000, Kutseri reklaamplakatile 1234,8 ja Tammemäe plakatile 268,8 eurot, viimastele summadele lisanduvad plakatite mahavõtmise kulud.

Savisaare reklaamklipid, mida esitati erinevates tele- ja raadiokanalites ning mis kutsusid osalema Tallinna Maratoni ettevalmistavatel treeningutel, maksid kokku 100 842,69 eurot. Seda, kui palju maksis telekanalis PBK näidatud venekeelne reklaamklipp, milles Savisaar kutsus inimesi valima, pole kontrollikomisjonile teada.

Lisaks Keskerakonna poliitikutele sai komisjonilt ettekirjutuse ka praegune reformierakondlasest tervise- ja tööminister ning toonane Tartu linnapea Urmas Kruuse, kes on Tartu triatloni reklaami kulud MTÜ-le TriSmile juba tagastanud.

Prokuratuur käivitas kriminaalmenetluse

Keskerakondlasest linnajuhtide valimisreklaamidega seoses pöördus erakondade rahastamise järelevalve komisjon mai lõpus ka riigiprokuratuuri poole, kes alustas 9. juunil kriminaalmenetlust, et kontrollida, kas linnavalitsuse juhtimisülesandeid täitvad ametnikud on pööranud neile usaldatud võõra vara ebaseaduslikult enda või kolmanda isiku kasuks.

«Riigiprokuratuurile laekunud avalduses on viidatud sellele, et Tallinna linnavalitsuse eelarvest on tasutud reklaamide eest, mis ei olnud suunatud kohaliku omavalitsuse eesmärkide täitmiseks, vaid millega rahastati Tallinnas võimul oleva Eesti Keskerakonnaga seotud isikute reklaamikampaaniat,» teatas prokuratuuri pressiesindaja toona.

Prokuratuur alustas kriminaalmenetlust karistusseadustiku sätte järgi, mis käsitleb ametiisiku poolt toime pandud omastamist ja lubab süüdimõistmisel määrata rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistuse.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles