Nähes negatiivset, väära sisuga või isegi pahatahtlikku kajastust Eestist, sõltub diplomaatide reaktsioon muidugi sellest, millise riigiga on tegu. Kõige tüüpilisem teema, kus Eestit negatiivses valguses näidatakse, on seotud vähemuspoliitikaga, ent see põhineb Toomi sõnul enamasti väärinformatsioonil. Igal juhul on tavaliselt võimalus info levitajale olukorda selgitada.
«Venemaa inforuumis on muidugi raske midagi ära teha, sest seal on hoopis teised põhimõtted, kuigi ka seal on võimalik tilk tilga haaval uuristada,» toob Toom näite teistsugusest maailmast.
Väärinformatsiooni ümberlükkamisel on väga olulisel kohal rahvusvaheline kommunikatsioon – selgitada teistele riikidele meie fakte ja sõnumeid ning meie suurt pilti. Selleks tuleb pidevalt teha koostööd Eestist kirjutavate ajakirjanikega – see on täiesti igapäevane töö, ent kriisisituatsioonides tuleb seda teha väga palju enam.
Üks olukord, kus Eesti pidi väga palju pingutama enda narratiivi maailmani viimisel, oli 2007. aasta pronksöö, kus tänavarahutused olid vaid jäämäe tipp, selle taustal käis infosõda, millele lisandus veel ka infotehnoloogiline sõda.
Kaitsepolitsei ametniku Eston Kohvri röövimisega kaasnevat Toomi sõnul pronksööga võrrelda ei anna, sest toona käis oluliselt ulatuslikum propagandasõda – võitlus erinevate maailmavaadete vahel. «Siin ei olegi avalikkuse suunas vaja midagi muud teha, peamine, et oleks oma kodupublik informeeritud ja meedia kajastaks seda infopõhiselt,» kinnitab Toom, kelle hinnangul on välismeedia juhtumist seni vägagi adekvaatselt kirjutanud.
Ukraina kriis on aga toonud mitmeid uusi väljakutseid. «Me peame silma peal hoidma vastaspoole katsetel õõnestada nii meie kuvandit kui liitlastevahelist ühtsust,» nendib Toom. Sealjuures on äärmiselt oluline jagada pidevalt infot meie kohta, sest kuna oleme Venemaa väike naaber, pööratakse meile ka tavapärasest palju rohkem tähelepanu.