Saare sõnul SDE toetuse langus üllatav ei olnud

SDE peasekretär Indrek Saar. FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) peasekretäri Indrek Saare sõnul ei olnud SDE toetuse langus oktoobrikuus üllatav.

«Üllatust ei ole. Paraku leidis kinnitust see, et kui sa võtad selge seisukoha teemal, mis on ühiskonnas polariseeriv, siis lühikeses perspektiivis ei mõju see reitingule hästi,» ütles Saar BNSile kommenteerides erakondade oktoobrikuu toetusnumbreid ja uuringufirma TNS Emor analüütiku Aivar Voogi väidet, et SDE toetuse languse taga on kooseluseaduse vastuvõtmine riigikogus. «Alati on lühiajalises perspektiivis targem käituda nii, nagu käitusid Keskerakond ja Reformierakond ja jääda kuskile sinna hägusele piirimaile ja jagada hääled kahte leeri,» tõdes Saar.

«Kui me vaatame, kuidas ühiskonnas see arvamus jagunes, siis veidi rohkem oli neid, kes arvasid, et kooseluseadust pole vaja ja veidi vähem neid, kes arvasid, et seda on vaja,» sõnas Saar. «Kui me taandame selle nendele protsentidele, mis on kaotanud IRL ja meie, siis meie kaotasime natuke rohkem, nemad natukene vähem, aga mõlemad kaotasime,» ütles Saar. «Meie kaotasime kindlasti neid potentsiaalseid valijaid, kes on pigem konservatiivsema hoiakuga, aga muidu toetavad sotsiaaldemokraatlikku maailmavaadet ja IRL kaotas neid valijaid, kes on pigem avatuma hoiakuga, aga muidu toetavad konservatiivset maailmavaadet,» sõnas SDE peasekretär.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks nii Reformierakonnale kui ka Keskerakonnale oma hääle 27 protsenti valijatest, selgub Eesti Rahvusringhäälingu tellitud TNS Emori uuringust. Reformierakonna toetus jäi võrreldes septembriga samaks, Keskerakonna toetus kasvas ühe protsendipunkti võrra.

Selge vahemaaga on kolmandale kohale kukkunud sotsiaaldemokraadid. SDE toetus oli oktoobris 19 protsenti ja langes võrreldes eelmisega kuuga koguni nelja protsendipunkti võrra.

Toetus Isamaa ja Res Publica Liidule kahanes kahe protsendipunkti võrra 16 protsendile.

Koalitsioonierakondade kogutoetus oli oktoobris 46 protsenti, mis on madalaim näitaja alates uue valitsuse tööleasumisest märtsis.

Parlamendivälistest erakondadest kogusid Erakond Eestimaa Rohelised ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond võrdselt kolm ning vastloodud Vabaerakond kaks protsenti toetust.

Oma eelistust ei osanud öelda 35 protsenti vastanutest.

TNS Emor küsitles ERRi uudistetoimetuse tellimusel 25. septembris 15. oktoobrini 883 valimisealist kodanikku.

Emor esitab andmed vaid neist vastajatest, kel on olemas erakondlik eelistus ehk „ei oska öelda“ vastanute protsent kõrvaldatakse. Selline andmete näitamise viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega.

Tagasi üles
Back