iDeal kampaania

Paet: inimeste seesmist vastandamist ei tohi olla

Urmas Paet

FOTO: Toomas Tatar / Postimees

Reformierakonna aseesimees, välisminister Urmas Paet nimetas oma erakonnakaaslasest rahandusministri Jürgen Ligi eile pahameeletormi tekitanud kommentaari väga ebaõnnestunuks ja ütles, et inimeste seesmist vastandamist ei tohi Eesti ühiskonnas olla.

Paet viitas peaminister Taavi Rõivase eilsetele sõnadele, mille kohaselt tegeleb ta probleemi lahendamisega pärast seda, kui naaseb täna hilisõhtul Brüsselist Euroopa ülemkogult. «Talle tuleb anda võimalus sellega tegeleda,» ütles Paet Postimehele.

Tema sõnul palus Ligi eile oma väga ebaõnnestunud Facebooki sissekande pärast mitu korda ka vabandust. «Kindlasti see on oluline aspekt. Teisalt ma olen sada ja rohkem protsenti veendunud, et tegelikult mingisugust erineva emakeele või inimese päritolu järgi vastandumist Eesti ühiskonnas ei ole, ei saa olla, ei tohi olla. See on väga vale,» rääkis Paet. «Peaminister on lubanud asja lahendada, kui ta naaseb Eestisse. Eks ta seda teeb.»

Eile varahommikul kirjutas Ligi suhtlusvõrgustikus Facebook praeguseks kustutatud kommentaari, kus nimetas sotsiaaldemokraadist haridusministrit Jevgeni Ossinovskit «sisserändaja pojaks roosast erakonnast». Rahandusministri kommentaari ajendas Ossinovski üleeilne sõnavõtt ETV otsesaates «Foorum», kus Ossinovski ütles, et pole nõus, et veel 23 aastat pärast taasiseseisvumist võib ikka süüdistada nõukogude võimu. «Eks me peaksime siiski ise ka vastutama hakkama selle eest, mis seisus me täna oleme,» ütles Ossinovski saates.

Eile ennelõunal palus Ligi kommentaari pärast vabandust ja kinnitas, et Ossinovski päritolule ei ole ega saagi tal olla ühtki etteheidet. «Aga mida öelda tahan ja varemgi olen öelnud, on, et meil on peale kasvanud noor põlvkond, kes näeb üle mere justkui majanduslikku paradiisi ja peaks kogu aeg saama selgitusi, et meil tuleb oma heaolu nimel tööd teha, et meie mahajäämus Soomest kiiresti väheneb. Telesaates, kus jutuks pidanuks olema tuleva aasta eelarve, ei tohiks Eestile valusaid pikaajalisi protsesse, olgu demograafia või majandus, taandada eelmise valitsuse süüks, ja poliitikud sõltumata erakonnast ei peaks end distantseerima ajaloost ega riigi edusammudest,» põhjendas Ligi oma kommentaari.

Ligi väljaütlemine tõi kaasa paljude poliitikute kriitika, muu hulgas on riigikogus opositsiooniline Keskerakond alustanud allkirjade kogumist, et algatada Ligi umbusaldusavaldus.

Ka president Toomas Hendrik Ilves nimetas kaasmaalaste alavääristamist eile õhtul lubamatuks ning ütles, et Rõivase ja skandaali keskmesse sattunud Ligi nüüdsetest otsustest sõltub Eesti täitevvõimu usaldusväärsus.

Tagasi üles