Erakondade kontrollikomisjon hakkab arutama Ämari kampaaniaklippi

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Taavi Rõivas reklaamklipis
Taavi Rõivas reklaamklipis Foto: Internet

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon hakkab järgmisel nädalal arutama Reformierakonna kampaaniaklippi, mis osaliselt on filmitud Ämari lennuväljal.

Järelevalvekomisjoni juhi, sotsiaaldemokraat Ardo Ojasalu sõnul on komisjonil tekkinud kahtlus, et kokkulepete sõlmimisel ja videoklipi valmistamisega on Reformierakond saanud teenust tingimustel, mis ei ole teistele kättesaadav. Erakonnaseaduse kohaselt on sellise hüve saamine käsitletav keelatud annetusena, märkis ta.

Ta viitas kaitseväe peastaabi infole, mille kohaselt võttis videoklipi filmimiseks õhuväega ühendust peaministri büroo ja loa selleks andis õhuvägi. Peaministri büroo juhataja Liina Kersna on öelnud, et tegu oli vaid kontaktivahetusega.

«Ka videoklipi üles filminud produktsioonifirma Kuukulgur juhi Priit Ausi sõnul valis Ämari lennubaasi võttepaigaks just tema ning ka läbirääkimisi võtete läbiviimiseks pidas tema. Ta täpsustas, et kontakti, kellega Ämaris läbi rääkida, sai ta Eesti Reformierakonnalt,» märkis Ojasalu.

Ta meenutas, et mitmele peaministri positsiooni ärakasutamise ja eelise saamise süüdistusele vastates on Reformierakonna esimees Taavi Rõivas väitnud, et kokkulepped Ämari lennubaasis filmimiseks sõlmis erakond ning tegi seda tingimustel, mis on kättesaadavad kõigile erakondadele. Ämari lennubaasi samuti valimiskampaania ülevõteteks kasutada soovinud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Rahva Ühtsuse Erakond said kaitseväelt aga eitava vastuse.

Ojasalu viitas ka kaitseväe peastaabi pressiesindaja Roland Murofi sõnadele, mille kohaselt kohtles kaitsevägi Reformierakonda ja teisi erakondi Ämari lennubaasis filmimiseks loa andmisel erinevalt seetõttu, et Rõivase filmimisel ei olnud neile ühemõtteliselt arusaadav, et tegemist on poliitilise reklaamiga.

«Roland Murof on meedias veel kord väitnud, et õhuväelaste poole pöörduti peaministri büroost ning luba küsiti peaministri filmimiseks Ämari lennurajal. Omavahelises suhtluses ei selgunud ühemõtteliselt, et tegemist on just erakonna poliitilise reklaamiga. Priit Aus on vastupidiselt eelnevale väitnud, et lennubaasi esindajatega läbi rääkides sai selgelt välja öeldud, et tegemist on Eesti Reformierakonna valimisreklaamiga,» selgitas ta, miks tekkis komisjonil kahtlus, et tegemist võib olla erakonnaseaduse mõttes keelatud annetusega.

Täpsemate asjaolude selgitamiseks saatis komisjon nii Reformierakonnale kui kaitseministeeriumile eile rea küsimusi, millele oodatakse vastust järgmiseks esmaspäevaks.

Komisjon soovib nii Reformierakonnalt kui kaitseministeeriumilt teada, kas erakond või produktsioonifirma Kuukulgur oli sõlminud ministeeriumi või mõne selle allasutusega Ämari lennubaasi rajatiste kasutamiseks kirjaliku kokkuleppe ning kui, siis millistel tingimustel. Kui kokkulepet polnud, siis soovib komisjon teada, millisel muul õiguslikul alusel Ämari lennubaasi rajatiste kasutamine toimus.

Samuti ootab komisjon vastust küsimusele, kas videoklipis näidatud hävituslennukite näol on tegemist Ämari lennubaasis paiknevate NATO riikide õhuturbeoperatsiooni lennukitega, kas need lendasid klipi filmimiseks eelnevalt kokkulepitud lennutrajektooril või on tegemist arvutigraafilise lahendusega.

Kaitseministeerium peab vastama ka küsimustele, kes esitas lennuväljal filmimiseks taotluse, millised olid esitatud soovid ja millised filmijaile esitatud tingimused, kas ministeerium oli teadlik, et tegu on Reformierakonna esimehe ja mitte valitsusjuhi tarbeks tehetava poliitilise reklaami filmimisega, ning kas kaitseministeerium, peastaap või mõni kaitseväe esindaja on pöördunud Reformierakonna poole ja avaldanud kampaaniaklipi filmimise üle protesti.

Lisaks tuleb ministeeriumil vastata, kas peale Reformierakonna on veel mõni erakond pöördunud kaitsestruktuuride poole sooviga teha kaitseväe taristul Ämaris või mujal reklaamklippe ja kas taotlused rahuldati. «Teave on vajalik, et komisjonil oleks võimalik hinnata ja kaaluda erakonnaseaduse nõuete täidetust kõnealusel juhtumil,» lisas Ojasalu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles