Simson: Reformierakonna reitingu langus ohustab Rõivase positsiooni

Kadri Simson

FOTO: Erik Prozes / Postimees

Keskerakonna aseesimehe Kadri Simsoni sõnul peegeldab Reformierakonna reitingu järsk langus inimeste pettumust erakonna valimistejärgses poliitikas ning ta ennustas, et kui Reformierakonna populaarsus langeb veelgi, on ohus peaministri Taavi Rõivase praegune positsioon.

«Kiire arvutus näitab, et opositsiooni toetab üle 50 protsendi inimestest. See on kaks kuud pärast valimisi äärmiselt erakordne, sest tavaliselt jätkub ametisse astunud valitsusel usalduskrediiti ka pärast valimisi,» ütles Simson BNSile.

Tema sõnul on selge, et Reformierakonna juhitud koalitsioon asus viima ellu poliitikat, millest nad valimiste eel sõnagi ei rääkinud ning rahvas tunneb end seetõttu petetuna. «Reformierakond oli kaval ning vältis valimiste eel majandusdebatti, kuna neil puudusid värsked ideed. Tegeleti inimeste hirmutamisega,» arutles Simson.

Tema sõnul on selge, et kui nüüd lähikuudel hakatakse maksutõuse ellu viima, siis puudub sellel üheselt valijate poolehoid. «Samas on selge ka, et kui Reformierakonna populaarsuse langus jätkub, on oodata tegusid Reformierakonna niinimetatud tagatoas. Meenutame, et kui eelmine kord tabas Reformierakonda populaarsuse järsk langus, saadeti toonane peaminister Andrus Ansip minema,» rääkis Simson.

Ta ennustas, et kui Reformierakonna reiting jääb alla 20 protsendi ning langeb veelgi, leiab Reformierakond peagi, et tuleb muuta ka Rõivase praegust positsiooni. «Uuringu tulemused näitavad, et rahvas näeb praegusele olukorrale alternatiivi Keskerakonnas. Ehk et kui Keskerakond oleks valitsuses, kaasneksid sellega õiglasemad otsused,» ütles Simson.

Uudisteagentuuri BNS tellitud TNS Emori uuring näitab, et veel märtsis 28 toetusprotsendiga populaarseima erakonna positsioonil püsinud Reformierakond on aprillis-mais kukkunud 19 protsendiga kaugele Keskerakonnast taha teisele kohale.

TNS Emori uuringu järgi toetas aprillis-mais Keskerakonda 26 protsenti vastanutest ehk kahe protsendipunkti võrra rohkem kui märtsis. Reformierakonna toetus oli aprillis-mais 19 protsenti ehk üheksa protsendipunkti võrra vähem kui märtsis.

Märkimisväärse tõusu on teinud Vabaerakond, kasvatades toetust märtsikuiselt 12 protsendilt aprilliks-maiks 18 protsendile, saavutades ühtlasi erakondade populaarsustabelis esmakordselt kolmanda positsiooni.

Neljas oli 17 protsendiga Sotsiaaldemokraatlik Erakond, kelle toetus on võrreldes märtsiga kasvanud ühe protsendipunkti võrra.

Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) toetas aprillis-mais kaheksa protsenti küsitletutest ehk kahe protsendipunkti võrra vähem kui märtsis. Ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna toetus oli aprillis-mais kaheksa protsenti ehk märtsiga võrreldes oli langus üks protsendipunkt. Erakonda Eestimaa Rohelised toetas aprillis-mais kolm protsenti küsitlusele vastanutest.

Valitsuskoalitsiooni toetus püsis aprillis-mais sarnaselt varasema kuuga 44 protsendi peal.

TNS Emor küsitles perioodil 15. aprillist kuni 10. maini 1631 valimisealist, vähemalt 18-aastast Eesti elanikku, neist 830 kodudes ja 801 interneti teel. 20 protsenti küsitletutest ei omanud erakondade suhtes eelistusi.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles