Video: IRLi suurkogu kogunes langetama suuri otsuseid
Video on järelvaadatav!

Postimees tegi otseülekande Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) suurkogu algusest, kus erakonna olukorda analüüsivad parteid kolm aastat juhtinud Urmas Reinsalu ning uueks esimeheks pürgivad Jaan Männik ja Margus Tsahkna.

IRLi liikmed kogunesid uusi juhte valima olukorras, kus kevadistel riigikogu valimistel kaotati üheksa kohta, partei reiting on viimaste viimaste arvamusküsitluse kohaselt erakonna ajaloo madalaim ning äsja on IRL sattunud ka kriminaaliskandaali, mis eile päädis 21 liikme väljaheitmisega.

Suurkogu algas laupäeva keskpäeval esimehe kohalt lahkuva Reinsalu kõnega, seejärel esinesid kõnega ka esimehe ja aseesimehe kandidaadid. Postimees vahendas kõnesid otsepildis ja võimaldab videot kõnedest vaadata ka tagantjärele.

Üritus jätkus esimehe, aseesimeeste, eestseisuse, aukohtu ja revisjonikomisjoni valimisega. IRLi kolmele aseesimehe kohale kandideerivad riigikogu endised liikmed Kaia Iva ja Siim Kiisler, parlamendi kaitsekomisjoni juhtiv Marko Mihkelson ja keskkonnaminister Marko Pomerants, kes kõik kuulusid seni erakonna eestseisusesse. Praegu on partei aseesimehed poliitikast lahkunud Ene Ergma, riigikogu liige Juhan Parts ning Tallinna Tehnikaülikooli uueks rektoriks valitud ja nii erakonnast kui riigikogust seetõttu lahkuv Jaak Aaviksoo.

Eestseisuse 20 kohale pürgivad lisaks Partsile Aivar Kokk, Andrus Saare, Helir-Valdor Seeder, Ken-Marti Vaher, Madis Kübar, Peeter Laurson, Priit Sibul, Sirle Rosenfeldt, Sven Sester, Tarmo Kruusimäe, Tunne Kelam ja Tõnis Palts, kes olid ka seni eestseisuse liikmed. Praegusest eestseisusest ei kandideeri tagasi vaid Annely Akkermann, Erki Nool ja Liisa Pakosta.

Uutest kandidaatidest kandideerivad suurkogul IRLi eestseisusesse Raivo Aeg, Linda Eichler, Rain Jung, Toivo Jürgenson, Ando Kiviberg, Kaspar Kokk, Olle Koop, Viktoria Ladõnskaja, Illimar Leppik von Wiren, Andres Metsoja, Kalle Muuli, Mart Nutt, Ulla Preeden, Urmas Reinsalu, Aivar Riisalu, Jaan Roosnurm, Riina Solman, Peeter Võsu ja Priit Värk.

Lisaks valib IRLi suurkogu ametisse aukohtu ja revisjonikomisjoni uue koosseisu. Aukohtu üheksale kohale kandideerib 11 ja revisjonikomisjoni viiele kohale seitse inimest.

Suurkogu kuulab homme pärastlõunal ära ka peasekretäri, revisjonikomisjoni, aukohtu, volikogu, riigikogu fraktsiooni ja Euroopa Parlamendi liikme aruande ning liikmeühenduste ülevaated. Samuti kinnitatakse mulluse majandusaasta aruanne ja muudetakse liikmemaksu suurust. Üldkogu lõpeb õhtul valimistulemuste selgumise ja uue esimehe kõnega.

Tagasi üles