Mikser: Võrno käitumine kahjustab kaitseväe mainet

Sven Mikser

FOTO: Liis Treimann

Kaitseminister Sven Mikser kritiseeris teravalt staabi- ja sidepataljoni teavitusohvitseri kapten Hannes Võrno pagulasküsimust puudutavat postitust sotsiaalvõrgustikus Facebook ning nimetas seda moraalselt vastuvõetamatuks ja kaitseväe mainet kahjustavaks.

«See on moraalselt vastuvõetamatu, sest läheb vastuollu põhimõtetega, mis puudutavad tasakaalustatust ja vajadust vältida inimestele hinnangute andmist nende grupitunnuste alusel,» ütles Mikser BNSile.

«Tegemist on erakordselt ebaprofessionaalse käitumisega, kui kaitseväe teavitusohvitser, kelle ülesanne on kujundada ja hoida kaitseväe ja tervikuna Eesti riigi head mainet, arvab, et ta võib tööst vabal ajal teha avaldusi, mis väga selgelt kahjustavad Eesti riigi ja kaitseväe head mainet. See on täiesti lubamatu käitumine,» sõnas Mikser. «Kindlasti kõnelen sellest kaitseväe juhatajaga,» kinnitas ta.

Kaitseväe staabi- ja sidepataljoni teavituskeskuse ohvitser kapten Hannes Võrno kritiseeris sotsiaalvõrgustikus Facebook Aafrikast tulevate pagulaste vastuvõtmise kava, nimetades mustanahalisi põgenikke muu hulgas «murjaniteks» ja «metsalisteks».

«Staabi- ja sidepataljoni teavituskeskuse ülema kapten Hannes Võrno arvamusavaldus, mis puudutab pagulasküsimust, ei ole kaitseväega kuidagi seotud. Ei saagi olla, kuna kaitsevägi ei tegele üheski vormis poliitikate kujundamisega. Samuti ei kujunda kaitsevägi tegevväelaste arvamusi meie ümber toimuvast,» ütles BNSile kaitseväe peastaabi strateegilise kommunikatsiooni osakonna juhataja Vallo Toomet.

«Kõik kaitseväe inimesed, nii ametnikud, allohvitserid kui ka ohvitserid, peavad nii teenistuses olles, kui ka väljaspool teenistust, järgima üldtunnustatud eetika ja moraalinorme, millest lähtudes nad tegutsevad oma veendumiste kohaselt ja on vabad seda ka väljendama,» ütles Toomet.

Võrno postitas esmaspäeval Facebooki teksti, milles ütles muu hulgas, et «pole paremat moodust Eesti rahvusvahelise maine päästmatuks rikkumiseks, kui see, et murjanid hakkavad siin «Natšnoi Dazori» ja muude našistide käest niimoodi tappa saama, et sellest hakkab rääkima kogu maailm kui rassismi ja fašismi paisest Euroopas. Ning Vladimir Putin saab lisaks paavsti tänumedalile ka prohvet-ettekuulutaja üleilmse tuntuse, sest ta ütleb: «ma ju rääkisin, mis inimesed need eestlased on...»»

Võrno jätkas: «Ja kõikidele teile, kes te seisukohta võtta ei suuda - Eritrea, kust Eestisse pagulased tulemas, on valik 50:50 kas saad punahiinlasest kommunistliku vasakradikaali või islamiäärmuslasest jihadisti. Mõlemad vajavad varjupaika. Kumba metsalist eelistad?»

BNSi küsimusele, kas ta peab mustanahaliste pagulaste nimetamist «murjaniteks» ja «metsalisteks» kaitseväe ohvitserile sobivaks, vastas Võrno «ei» ja lisas, et «ei tee seda kindlasti kaitseväelase ega riigiametnikuna».

Täna hommikuks oli see postitus sotsiaalmeediast eemaldatud.

Tagasi üles