Toobal astub riigikogu liikme kohalt tagasi Täiendatud kell 19.46, Toobal hüvitist ei saa!

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Priit Toobal.

FOTO: Mihkel Maripuu

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal teatas täna õhtul, et astub oma süüasjas reedel langetatava riigikohtu otsuse eel riigikogu liikme kohalt tagasi.

Seadus näeb tagasiastunud saadikule hüvitise ette üksnes juhul, kui ta oli riigikogu liige vähemalt ühe aasta. Praegune parlamendikoosseis valiti ametisse aga alles sel kevadel. Seega ei ole riigikogu kantselei kinnitusel Toobalile hüvitist ette nähtud.

Toobali asendusliikmena pääseb riigikokku Võru linnavolikogu juht Anneli Ott, kes kinnitas Postimehele, et võtab saadikukoha vastu. Riigikogu juhatuse õhtuse otsuse kohaselt alustab Ott riigikogu liikmena tööd juba homme.

«Ligikaudu 48 tunni pärast peaks avalikustatama riigikohtu otsus, millest sõltunuks, kas saan riigikogus jätkata või mitte. Muidugi ma loodan, et riigikohus langetab õigeksmõistva otsuse, kuid pean arvestama ka vastupidise võimalusega,» teatas ta Keskerakonna pressiesindaja vahendusel.

Toobal märkis, et riigikogu on pidevalt kaotanud usaldusväärsust ja tõsiseltvõetavust Eesti rahva silmis. Sellele on tema sõnul alust andnud nii osa riigikogu liikmete käitumine kui ka see, et praegune valitsuskoalitsioon ja sellele eelnenud Andrus Ansipi valitsused on näinud riigikogul vaid marginaalse kummitempli rolli. «Praeguste valitsuserakondade saadikud on sellega vaguralt leppinud, andmata aru, et võimude tasakaal on sellega rikutud, loodetavasti mitte jäädavalt,» ütles ta.

Toobal nentis, et kui riigikohus teeb tema suhtes süüdimõistva otsuse, tuleks riigikogul ta välja visata. «Selline asi ei tuleks kasuks ei riigikogu mainele ega ka Eesti rahvusvahelisele mainele. Kõige enam aga lõhuks see veel kord usaldust Toompea ja Eesti rahva vahel. Seda ei saa praeguses raskes olukorras kindlasti lubada. Eesti ühiskond on niigi ohtlikult lõhki ja millegipärast valavad valitsuse liikmed ja president vaid õli tulle,» lausus ta ja lisas, et astub seepärast enne otsuse teadasaamist tagasi. «Nii on ka riigikohtul vabamad käed hinnata asjaolusid silmas pidamata seda, mida nende otsus tähendab seadusandja ja Eesti mainele.»

Olgu see lahkumisavaldus tõestuseks, et Toompeale valitakse ka neid, kellele aated, põhimõtted, kodumaa ja rahvas on oma karjäärist palju tähtsamad.

Toobal ütles, et teda on korduvalt süüdistatud, et hoiab oma kohast iga hinna eest kinni. «Olgu see lahkumisavaldus siis tõestuseks, et Toompeale valitakse ka neid, kellele aated, põhimõtted, kodumaa ja rahvas on oma karjäärist palju tähtsamad,» lausus ta.

Toobal lisas, et rohkem pole tal oma otsuse kohta praegu midagi lisada ning enne riigikohtu otsust ei anna ta avalikkusele ka lisakommentaare. «Palume seda austada. Ma ei soovi kohut mõjutada. Kindlasti avaldan oma seisukoha riigikohtu otsuse suhtes olenemata sellest, milline see tuleb,» ütles ta. «Olen tänulik valijate usalduse ja mandaadi eest ja lahkun kahetsusega, et ei saa oma tööd selles koosseisus lõpuni viia.»

Riigikohus arutas 21. oktoobril Toobali ja riigikokku kuuluva keskerakondlase Lauri Laasi kaitsjate kaebust Tallinna ringkonnakohtu otsusele, millega mõisteti nad eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises süüdi, ning langetab otsuse sel reedel.

Tallinna ringkonnakohus jättis märtsi lõpus muutmata Harju maakohtu mullu langetatud süüdimõistva otsuse Toobali, Laasi ja Keskerakonna suhtes. Harju maakohus mõistis eelmise aasta 17. oktoobril Toobalile eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamise eest üheksa kuu ja dokumendi võltsimise eest nelja kuu pikkuse tingimisi vangistuse. Liitkaristuseks määras kohus talle üheaastase tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga. Samades asjades, välja arvatud dokumendi võltsimises, süüdistatud Laasi karistuseks jäi üheksa kuud tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga.

Võõrale meilikontole sisenemise ning e-kirjadega tutvumise ja nende edastamise tõttu süüdistuse saanud Ivor Onksionile mõistis kohus 200 miinimumpäevamäära ehk 640 euro suuruse rahalise karistuse.

Keskerakonna tunnistas kohus süüdi selles, et Toobal võltsis erakonna peasekretäri ehk juhtivtöötaja ja pädeva isikuna erakonna kassa sissetuleku ordereid, võimaldamaks seadusevastaselt erakonna majandustegevusse kaasata teadmata päritoluga sularaha. Kohus määras Keskerakonnale rahalise karistuse 10 000 eurot.

Ringkonnakohus nõustus maakohtu otsuse resolutsiooniga, kuid lisas otsuse põhiosasse oma põhjendused.

Ringkonnakohus nõustus ka seisukohaga, et Toobal ja Laasi kallutasid 2011. aasta kevadel ja suvel mitme kuu jooksul Tallinna linnavolikogu sotside fraktsiooni nõunikku Ivor Onksioni koguma salaja andmeid Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja selle liikmete kohta. Seejuures kihutasid nad teda sisenema varjatult sotsiaaldemokraadi Hannes Rummi elektronpostkasti ja edastama neile postkastis olevate Rummile saadetud sõnumite sisu.

Ringkonnakohtu otsuse peale esitasid riigikohtule kassatsioonkaebuse nii Toobali, Laasi kui Keskerakonna kaitsjad.

Põhiseadus ja riigikogu liikme staatuse seadus näevad ette, et saadiku volitused lõpevad enne tähtaega, kui jõustub teda süüdi mõistev kohtuotsus. Kui muidu makstakse riigikogu liikmele volituste lõppemisel ühekordset, kuni kuue kuu palga suurust hüvitist, siis süüdimõistva kohtuotsuse jõustumisel parlamendist lahkunud liikmel sellele õigust ei ole.

Tagasi üles