Aprillis sõrmed mulda!

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Bauhof

Aprillikuus sulatab ere päike puude alla ja aia nurka jäänud viimased lumehunnikud ning aeg saab küpseks, et haarata aiatööriistad ja alustada viljapuude pritsimise, istutamistööde ning muru hooldamisega. 

Märtsis alanud kevad on aprilliks võtnud suuremad mõõtmed, päike käib kõrgemalt ning paljudes kohtades on ka lumi sulanud. Aiatööd võivad alata, ent ringi hiilivate hiliste öökülmadega tuleb endiselt arvestada ja sellest lähtuvalt ka tegutseda. Bauhofi aiaeksperdid jagavad hüva nõu, mida aprillis aias tegema peaks.

 

Varajase saagi saladus on taime õige hooldamine

Märtsis on tihti veel lund küllaga ning seetõttu võivad marjapõõsad ja vaarikad lõikamata jääda. Aprillis on aga õige aeg lõikustöödeks. Ka mustsõstra pungad vajavad kontrollimist, sest teistest suuremad ümara kujuga pungad tuleb korjata ja hävitada. Need on tõenäoliselt pahklestast kahjustunud.

Silmale nähtamatu pahklest elab sõstra pungades
Silmale nähtamatu pahklest elab sõstra pungades Foto: Bauhof/Aiaparadiis
Maasikapeenar puhasta kuivadest pehkinud lehtedest
Maasikapeenar puhasta kuivadest pehkinud lehtedest Foto: Bauhof/Aiaparadiis

Vaata üle ka maasikapeenrad. Kui talv on kergitanud mõned maasikataimed, siis tuleb need mulda tagasi istutada. Et kaitsta taimi hiliste öökülmade eest, ei tohiks vanade lehtede

koristamisega kiirustada. Varase maasikasaagi saamiseks tuleb peenar siiski vanadest lehtedest, võsunditest ja umbrohust puhastada ning katta terve peenar kattelooriga. Õitsemise ajal tuleb loor eemaldada vaid päevasel ajal, kuid öösel kindlasti hiliste öökülmade kaitseks peale panna.

 

Kevadine väetamine

Nüüd on õige aeg ka esimeseks kloorivabaks kevadiseks väetamiseks. Ka lillepeenrad vajavad puhastamist eelmise aasta vartest, pinnase kobestamist ja kompostmulda. Kevadise taimekaitse ehk pritsimisega tuleb samuti algust teha just nüüd. Viljapuid pritsitakse vahetult enne õitsemist ja kohe peale kroonlehtede langemist. Ideaalne ilm pritsimiseks on tuulevaikne ja pilvine. Täpsemad juhised leiab pakendilt. Väeta ka viljapuid, kuid neile kantakse väetis võra välimisele piirile, sest seal asuvad aktiivsed juureosad.

Noor Brabandi hekk ootab kevadist ilulõikust
Noor Brabandi hekk ootab kevadist ilulõikust Foto: Bauhof/Aiaparadiis

Kui maapind on valmis, siis saab algust teha ka viljapuude, marjapõõsaste ja hekitaimede istutamisega. Paljasjuursete istikute istutamine tuleb lõpetada enne pungade puhkemist.

Viljapuud tuleb istutada samale sügavusele kui nad enne kasvasid, sõstrapõõsad aga 5-10 cm sügavamale. Kindlasti tuleb taimi kasta. Aprilli keskpaigas avatakse Aiaparadiisis suured väliaiad, mille laiast valikust leiab ka hekitaimi, et talvel kahjustada saanud taimed uutega asendada.

 

Muru hooldustööd ja seemnete külvamine

Kasvata noori hernevõrseid kas aknalaual või kasvuhoones. 
Kasvata noori hernevõrseid kas aknalaual või kasvuhoones. Foto: Bauhof/Aiaparadiis

Hoolimata sellest, et päike käib kõrgemalt ning särab soojemalt, ei tohiks talvekatete eemaldamisega kiirustada ega ka taimi hauduma jätta. Vaata katted üle ja eemalda need vastavalt ilmade soojenemisele. Lõplikult võib katted eemaldada siis, kui maapind on sulanud. Et taimed harjuksid, peab katted eemaldama pilvise ja tuulevaikse ilmaga.

Muru hooldamiseks tuleb oodata kuni maa on tahenenud. Kui maa on veel vettinud ja märg, siis jäta see töö maikuusse. Märga muru ei tohi kindlasti tallata, sest see teeb pinnase tihkeks ja murutaimed võivad hukkuda õhupuuduse tulemusel. Kui saab, siis tuleb liigne ja seisev vesi muruplatsilt ära juhtida.

Aprill on ka õige aeg seemnete külvamiseks kasvuhoonesse ja taimede ettekasvatamiseks. Kasvuhoonesse saab külvata redist, aedsalatit, aedtilli ja spinatit. Et seemned kiiremini idaneks, soovitame tilli seemneid enne külvi üks ööpäev leotada.

Ettekasvatamiseks külva külvikasti või kassetti kuu alguses levkoi, lõvilõua ja keskpäevalille seemned. Paari nädala pärast saab külvata parkjuure, kressi ja lillherne seemned.

Loe ilu- ja viljapuude istutamise, õige mulla ning tööriistade valiku kohta veel: www.aiaparadiis.ee

 

Artiklis kasutatud tooted:

  1. Katteloor
  2. Väetised
  3. Seemned
  4. Kasvuhoone
Tagasi üles