Uuring: Eesti on Venemaa elanike silmis vaenlaste pingereas 9. kohal

FOTO: PantherMedia / Scanpix

16 protsenti Venemaa elanikest peab Eestit vaenulikuks riigiks, sellega platseerub Eesti venemaalaste silmis vaenlaste pingereas üheksandale kohale.

Kõige vaenulikumaks riigiks peavad venemaalased Ameerika Ühendriike – seda riiki nimetas vaenulikuna 72 protsenti riigi elanikest, selgub Venemaa sõltumatu uurimisasutuse Levada Keskus täna avaldatud uuringust.

Venemaa vaenlaste pingereas on 48 protsendiga teisel kohal Ukraina ja 29 protsendiga kolmandal kohal Türgi. Poolat peab vaenulikuks riigiks 24 protsenti ning Lätit ja Leedut võrdselt 23 protsenti vastanutest. Venemaa vaenlastena on küsitluse andmetel Eesti ees veel Saksamaa 19 protsendi ja Suurbritannia 18 protsendiga.

Venemaa vaenlaste esikümnesse mahtus ka Gruusia, mida nimetas 10 protsenti küsitlusele vastanutest.

Levada Keskus korraldab Venemaale sõberike ja vaenulike riikide küsitlust regulaarselt, erandina jäi vahele aasta 2008.

Eesti oli aastal 2007 Venemaa vaenlane number 1

Viimastel aastatel on pidevalt vähenenud nende Venemaa elanike arv, kes peavad Eestit vaenulikuks riigiks. Näiteks aastal 2007 aprillirahutuste järel nimetas Eestit vaenuliku riigina 60 protsenti küsitlusele vastanutest ja sellega oli Eesti Venemaa elanike silmus vaenlane number 1. Tänavu venemaalaste silmis põhivaenlase tiitli saanud USAd pidas 2007. aastal vaenlaseks vaid 35 protsenti vastanutest.

Pärast aastat 2007 on pidevalt vähenenud nende Venemaa elanike arv, kes peavad Eestit vaenulikuks riigiks. 2009. aastal oli selliseid inimesi 30 protsenti, 2010. aastal 28 protsenti, 2011. aastal 30 protsenti, 2012. aastal 23 protsenti , 2013. aastal 16 protsenti, 2014. aastal 21 protsenti , 2015. aastal 19 protsenti ja 2016. aastal 16 protsenti.

Küsitluse tulemustes kajastub ka mullu novembris aset leidnud intsident, kui Türgi tulistas alla oma õhuruumi tunginud Vene sõjalennuki. Kui varasemates küsitlustes on Türgit vaenlasena nimetanud 1-2 protsenti vastanutest, siis viimases küsitluses 29 protsenti.

Venemaa elanikud peavad kõige sõbralikumaks riigiks Valgevenet

Kõige sõbralikumaks riigiks peavad Venemaa elanikud Valgevenet, mida nimetas küsitluses 50 protsenti vastanutest. Kasahstani peab Venemaa sõbraks 39 protsenti ja Hiinat 34 protsenti vastanutest. Venemaa sõprade esikümnesse mahtusid veel India (18 protsenti), Armeenia (13 protsenti), Kuuba (10 protsenti), Süüria (10 protsenti), Usbekistan (9 protsenti), Aserbaidžaan (7 protsenti) ja Kõrgõzstan (7 protsenti).

Uuringu metoodika järgi palus uuringufirma inimestel nimetada viis esimest pähe tulevat Venemaa jaoks sõbralikku ja viis vaenulikku riiki. Levada Keskus küsitles uuringu läbiviimiseks 20.- 23. maini Venemaa kõikides regioonides kokku 2400 inimest.

Venemaa vaenlaste esikümme Levada Keskuse uuringu andmetel

 2006200720092010201120122013201420152016
USA37354526333538697372
Ukraina27234113201511303748
Türgi11111121129
Poola72010142088122224
Läti46363536352621232523
Leedu42323535342517242523
Saksamaa2231433181919
UK5386879182118
Eesti28603028302316211916
Gruusia44466257504133191110
Tagasi üles