Riigikohus: Savisaar peab valimisreklaamide eest linnale tagasi maksma ligi 117 000 eurot Ratase sõnul peab erakonna juhatus arutama, kas Savisaar maksab ise summa tagasi

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Edgar Savisaar.

FOTO: Erik Prozes

Riigikohus selgitas Keskerakonna endise esimehe, Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaare munitsipaalreklaamide kaasust analüüsides, et tegemist oli tegelikult valimistele suunatud reklaamidega ning seega üheselt keelatud annetusega – nii jäi jõusse ka erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) nõue Savisaarele tagasi maksta 116 642 eurot ja 89 senti.

Riigikohus ei rahuldanud Edgar Savisaare kaebust haldus- ja ringkonnakohtu otsustele, millega jäeti rahuldamata tema kaebus ERJK ettekirjutusele. Riigikohtus toimus vaidlus peamiselt selle üle, kas erakonnaseadus võimaldab ERJK-l erakonna liikme tegevust kontrollida ja talle kohustusliku ettekirjutuse teha ning kas ERJK on õigesti vaidlusalused sündmused kvalifitseerinud keelatud annetusena.

Riigikohus märkis, et ERJK-l on õigus kontrollida ka erakonna nimekirjas kandideeriva isiku tegevuse vastavust erakonnaseadusele ning teha erakonna nimekirjas kandideerivale isikule kohustuslikke ettekirjutusi.

Keelatud annetus on ka see, kui kohalik omavalitsus ehk juriidiline isik tasub reklaamide eest, mille eesmärgiks oli erakonna liikme reklaamimine avalikus kohas mõjustamaks valijaid, mitte aga avalike huvide edendamine ega avalike ülesannete täitmine. Seeläbi saab erakonna liige juriidiliselt isikult rahaliselt hinnatava hüve. Erakonna liige aga ei tohi juriidiliselt isikult vastu võtta rahaliselt hinnatavat hüve, märkis riigikohus.  

Seaduse kohaselt kohustatakse ERJK ettekirjutusega erakonna nimekirjas kandideerinud isikut kandma annetus riigieelarvesse. Riigikohus märkis, et ettekirjutusega pandud kohustus tagastada keelatud annetus selle riigieelarvesse kandmise asemel Tallinna linnale kui annetuse tegijale ei saa rikkuda kaebaja õigusi, kuna see ei halvenda kaebaja olukorda võrreldes kohustusega kanda see riigieelarvesse. Kuigi seadus on küll sõnastatud ebaõnnestunult, võimaldab see säte teha ka erakonna nimekirjas kandideerinud isikule ettekirjutuse annetuse tagastamiseks selle teinud isikule ehk Tallinna linnale.

Riigikohus nõustus kohtute seisukohtade ja põhjendustega, et eelmiste, 2013. aasta kohalike valimiste eel avalikus ruumis eksponeeritud reklaamide ehk Hiiu staadioni reklaami «Tallinn liigub» ja telekanalis PBK jooksnud reklaamide näol oli tegemist keelatud annetusega. Seega jääb kehtima ERJK ettekirjutus, millega kohustati Edgar Savisaart tagastama Tallinna linnale keelatud annetuse 116 642 eurot ja 89 senti.

Ratas: erakonna juhatus peab küsimust arutama

Keskerakond on varem maksnud Savisaare õigusabi kulusid, kirjutas ERRi uudisteportaal. Erakonna esimehe Jüri Ratase sõnul peab nüüd partei juhatus arutama, kes maksab Savisaare reklaamiks kulutatud raha tagasi: kas erakond tuleb taas appi või jääb see ikkagi Savisaare kanda.

«Kui seda nõutakse eraisikult, siis seda peab enda kanda võtma see eraisik. Aga loomulikult, erakonna juhatus peab seda küsimust arutama. Täna ei ole erakonna juhatus kogunenud, see koguneb esmaspäeva hommmikul,» rääkis Ratas «Aktuaalsele kaamerale».

Tagasi üles