Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

10. Viru Folk tähistab Soome 100 Pohjoneni, Finntrolli ja Värttinäga

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
12AUGUST2016, Lääne-Virumaa,KÄSMU SOLSTAFIR Fotol: VIRU FOLK 2016, PÕHJALA SAARTE AASTA, KÄSMU, FESTIVAL | FOTO: Marianne Loorents/Virumaa Teataja

Kui mõni eestlane soovib soomlaste pilli järgi tantsida, siis peaks ta sel nädalavahetusel sammud seadma Viru Folgile. Käsmus toimub juba 10. korda uhke folgipidu, millega seekord tähistatakse põhjanaabrite suurt juubelit.

Viru Folgi peakorraldaja, Lääne-Virumaa vapimärgi omanik Peep Veedla passitab Käsmu rahvamaja juures randmele sinivalgeid käepaelu. «Hiinas arvatakse, et siin põhjas on vist jääkarud, käepaelad tehti väga jämedale käele. Inimene, kes need mulle organiseeris, läks sepa juurde ja lasi teha rakise. Polnud midagi teha, veetis öö elektripliidi kõrval ja kõrvetas rakisega auke juurde,» jutustab Veedla, kuidas leiti järsku tekkinud probleemile mõistlik lahendus.

Juubelihõngulise Viru Folgi kolmepäevapasside tarbeks on valmistatud 3000 käepaela. Korraldaja on kogenud, et üheksa aasta jooksul on kaunisse 163 elanikuga kaptenite külla ligi 100 000 külastajat toonud muusikafestivali lõviosa pääsmeid lunastatud kohapeal. Külastatavus on nagu suvisel Eestimaal ikka – sõltuv vägagi ilmast. Veedla tunnistab, et korra on ta ilmateatele pilgu visanud, kuid ei raiska aega sellele, mille muutmine ei ole tema võimuses. Kümne aastaga on kõik hakanud kulgema järjest ladusamalt ja Viru Folgist on kujunenud maakonna suurim muusikasündmus. «See on üllatavate rõõmude ja ootamatuste aeg. Kõik ei lähe lepase reega, aga aastatega on läinud lepasemaks need reed. Nüüd on kõik paigas, saan tegeleda sellega, millega peakorraldaja tegelema peab – tervitada esinejaid.»

Üheksas kohas üle Käsmu musitseerivate kollektiivide kohta ütleb peakorraldaja, et kuigi iga festival on uus, ollakse stabiilsed ja ka kümnendal aastal suuri muudatusi ei tule. Soome 100 sünnipäeva tähistatakse nii, et vaataja ette tuuakse põhjanaabrite muusikaparemik.

Peep Veedla, kelle suur armastus ja huvi on Põhjamaad, räägib, et Soome aasta oleks tulnud varem või hiljem. «Seoses juubeliga on õige aeg see ära teha. Hea lihtne, pole kaugelt tulijaid,» sõnab peakorraldaja. Seekordsel Soome-teemalisel Viru Folgil esineb 41 kollektiivi, nendest 29 Eestist, Soomest aga tosin.

Veedla rõhutab, et festivalil, kus esineb sedakorda 285 muusikut ja näitlejat, pole kombeks kedagi peasinejaks nimetada. Ta toob siiski välja kolm Soome päritolu esinejat. «Kimmo Pohjonen, Finntroll ja Värttinä – igaüks neist hästi erinev kooslus,» iseloomustab ta tippe.

Kimmo Pohjonen, kes lõpetab pühapäeval Viru Folgi, ootab Käsmus lavale astumist kogu hingest. Kahe neiuga triot tegev Pohjonen esitab muusikat oma uuelt albumilt «Sensitive Skin», millel tehakse muusikat elektriakordioni, trummide ja kitarriga. «Me pole midagi sellist Eestis varem esitanud, seega peaks see publikule väga värskendav olema,» lubab Pohjonen.

Värttinä naised osalesid Viru Folgil ka 2009. aastal. Nad loodavad, et sel aastal on publik sama metsik nagu eelmisel korral. «Tantsides ja hüpates kõikidele lugudele kaasaelav,» ütleb lauljatar Susan Aho.

Eestimaised esinejad sulandatakse aga põhjanaabriteteemalisele peole niimoodi, et repertuaaris kõlavad ka soomekeelsed või soome päritolu lood.

Kuigi tänavune festival on alles ees, peab Veedla plaane juba järgmiseks aastaks. Eesti suure sünnipäeva puhul on tal loomulikult plaanis teha eesti muusika pidu. «Tuleb Eesti aasta, välisesinejaid ei võta. Mul oli seoses Viru Folgi juubeliga plaan teha sel aastal best of-kava, millesse üheksa aasta parimad pärlid kokku tuua, aga lükkasin selle edasi tulevikku,» räägib Veedla.

Tagasi üles