Sisuturundus

5 nippi tervisliku mahla valmistamiseks ja säilitamiseks

FOTO: Bauhof

Hoidistamine ja säilitamine on meie toidukultuuri olulised osad. Hoidistamisega tagame me oma toiduainete puhtuse, tervislikkuse ning menüü mitmekesisuse külmal ajal. 

Mahlategu algab tavaliselt juba  esimeste marjade ja õunte valmimisega. Õunad on mahlateoks valmis, kui südamikus olevad seemned hakkavad pruunistuma otstest. Seejärel tuleb õunad ettevalmistustööna pesta ja puhastada ning purustada. Mahlapressi presskorvi asetatakse tavaliselt filterkott ja seejärel kallatakse sinna eelpurustatud õunamass. Parema tulemuse saavutamiseks survestatakse purustatud õunamassi vähemalt 2-korda. Peale seda mahl vajadusel järel-filtreeritakse ja kuumutatakse 78-84 kraadini ning villitakse koheselt mahla säilituskottidesse. Mahla säilituskottides säilib mahl 1-2 aastat ning peale avamist tuleks ära tarvitada 14-päeva jooksul. Säilituskottide paremini ladustamiseks ja hiljem mugavaks kasutamiseks võib need pakendada spetsiaalsesse kartongist karpi.

5 nippi hoidiste tegemise õnnestumiseks:

  1. Puhtuse hoidmine

Et mahla ja hoidiste tegemine õnnestuks on esmalt väga oluline puhtus – viljad ja marjad tuleb  enne purustamist hoolikalt pesta ning plekilised kohad eemaldada. Samuti hoida puhtana mahlategemise tarvikud ja purgid, pudelid ning kaaned steriliseerida.

Purkide steriliseerimise üheks võimaluseks on tõsta purgid pärast pesemist suud allapoole ahjurestile ja kuumutada 20 minutit 100 -120 kraadises ahjus. Teine võimalus on asetada purgid 10 minutiks keevasse vette.

  1. Kiire jahutamine

Suletud purgid tuleb jahutada kiiresti, et tagada hoidiste hea säilivus, maitse ja värvus ning vältida vitamiinide kadu. Temperatuurimuutusega tuleb olla ettevaatlik ja vältida purkide asetamist külmale pinnale, sest nii võivad need kergesti puruneda.

  1. Vitamiinid purki

Hoidise toiteväärtus on seda suurem, mida tervemana marjad või viljad purki pannakse. Riivimine ja purustamine vähendab vitamiinide ja mineraalainete sisaldust, kuna osa marjades ja viljades olevast mahlast läheb kaduma. 

Vasest, tsingist ja malmist keedunõud soodustavad  vitamiinide lagunemist. Seetõttu on soovitatav kasutada roostevabast terasest, tulekindlast klaasist või emailitud keedunõusid.  Vitamiinide kadu soodustab ka keetmine lahtises või halvasti suletud keedunõus. Vitamiinide hoidmiseks tuleb vältida ka kuumutamist kõrgel temperatuuril. Sobivaim temperatuur on 75-100 kraadi.

Ülejäänud nippide lugemiseks pöördu Aiaparadiisi lehele, kus lisaks sellele artiklile leiad ka muid kasulikke nõuandeid.

Tagasi üles