Mupo uute autode värv tekitas poleemika

Politsei vs mupo.

FOTO: Urmas Kask/PM

Pärast eilset munitsipaalpolitsei uute autode esitlust tekkis mitmel inimesel kahtlus, kas mupo autode selline kujundus on ikka seaduslik.

Heideti ette seda, et munitsipaalpolitsei sõidukid on liiga sarnased mõningate politseiautodega.

«Tahaksin tähelepanu juhtida, et mupo uued värvid meenutavad kahtlaselt Tallinnas politsei poolt kasutatud värve. Minu jaoks jääb arusaamatuks, kuidas sellisele asjale ei vaadata viltu. Teada on ju, et politsei värvide kasutamine ning selge sarnasuse loomine politsei värvides sõidukiga on keelatud. Erilist vürtsi annab aga asjale veel tõsiasi, et nende uued vormirõivad on sinised. Ilmselgelt on tegemist planeeritud sõnumi edastamisega isehakanud korrakaitsjatelt ja nende institutsioonilt. Väide, et sarnasus on tühine ning juhuslik, tunduks ka lapsele naiivne,» leidis Urmas Kask.

Üks teine kodanik meenutas, et räppar Beebilõusta trahviti omal ajal selle eest, et ta oma sõiduki politseiauto värvidesse kujundas.

Mupo juhataja Aivar Toompere ütles, et tal on hea meel selle üle, et nende uusi autosid on märgatud. «Selgituseks niipalju, et Tallinna politseil ei ole oma värve, kogu Eesti politseisõidukite värvilahendus on reguleeritud Vabariigi Valitsuse määrusega (RT I, 28.06.2017, 51). Tallinna korrakaitseüksuse sõidukite disainikonkurss oli avalik, kasutatud on Tallinna lipuvärve ja sõidukite disain on kooskõlas Tallinna linna identiteediga. Eeltoodud määrust rikutud ei ole. Samuti on sõidukite neljal küljel suur kiri KORRAKAITSEÜKSUS, mida ei ole võimalik segi ajada sõnaga POLITSEI,» selgitas Toompere.

«Politsei vormiriietust reguleerib siseministri määrus, ja see on sinine (Insignia Blue). Kohaliku omavalitsuse korrakaitseüksuse vormi värv on reguleeritud siseministri määrusega ja selles on kirjas, et vormiriietuse esemed on ühevärvilised tumedast riidest.  Planeeritav Tallinna korrakaitseüksuse vormiriietus saab olema tumesinine (Dark Navy) või must ja vastavalt seadusele on vormil kasutatavad elemendid selgelt eristatavad politsei sümboolikast. Vormil kasutatakse sõna KORRAKAITSEÜKSUS ja kohaliku omavalitsuse nime ehk TALLINN. Meie uus vorm soetatakse kaubandusvõrgust, seega iga inimene võib endale analoogse vormi soetada,» lisas ta.

«Meie eesmärk ei ole politseiga samastuda vaid hoopis eristuda, sest meie funktsioonid ja tööülesanded on hoopis erinevad. Loodan, et linnakodanikud harjuvad meie uue visuaaliga ja võtavad selle omaks,» ütles Toompere lõpetuseks.

Tagasi üles