Konrad Mägi naases Rooma

FOTO: Johannes Tralla

Eesti riigi juubeli puhul ning tähistamaks Eesti Euroopa Liidu nõukogu eesistumisperioodi avati Roomas meie kunstiajaloo ühe suurkuju, kunstnik Konrad Mäe suurnäitus. 

Kunstiajaloolane ja näituse kuraator Eero Epner ütles näituse avamisel, et Konrad Mäe loome maagia edasiandmiseks ei piisa reproduktsioonidest. Neid teoseid peab ise nägema. Nüüd on Itaalia pealinna mainekaimas Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporaneas soovijail selleks võimalus.

Esil on kunstniku maastikumaalide paremik – ühtekokku ligi 50 teost. 

/ foto Konrad Mägi maalist «Maastik punase pilvega» (1913-1914)

FOTO: foto Konrad Mägi maalist

Maalid tutvustavad välisvaatajale kõiki Konrad Mäe olulisemaid loominguperioode aastatest 1908 kuni 1925, näidates loojat ennekõike maalijana, kes tajus loodust metafüüsilise ning sakraalse ruumina.

Näituse kuraatori sõnul oli nõukogude ajal Konrad Mäe loomingut keeruline, ehk isegi võimatu väljaspool Eestit näidata.

«Konrad Mäest ei ilmunud isegi ühtegi trükist. Aga Mäe teoste maagia edasiandmiseks ei piisa reproduktsioonidest. Tema teoseid tuleb ise näha. Mägi oli Eesti kunstnik Euroopas ja Euroopa kunstnik Eestis. Mägi võttis oma loomingus riske,» kirjeldas Epner näitust pressikonverentsil. Ühtlasi tänas ta itaallasi riskijulguse eest ning viitas, et kunstnik on omal moel nüüd koju tagasi jõudnud.

​«Mägi saabus Rooma 1921. aastal. Võimalik, et ta käis ka siin muuseumis. Esimeses kirjas märkis ta, et tunneb end siin nagu kodus. Ka meie tundsime end siin kohe nagu kodus,» lõpetas Epner.

Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea on üks olulisemaid Rooma muuseume, mis on keskendunud 20. sajandi modernismile. Foto: Johannes Tralla/ERR

FOTO: Johannes Tralla / ERR

KONRAD MÄGI (1878–1925) on Eesti publikule hästi teada kunstnik, kuid Euroopa kunstiajalukku pole teda veel kirjutatud. Erinevatel põhjustel oli aastakümneid võimatu näidata Mägi teoseid Euroopa vaatajatele ning seetõttu on käesolev näitus alles esimene võimalus täita kirjeldatud tühik.

Näitusega kaasnevad itaalia- ja ingliskeelne kataloog, eesti, itaalia ja inglise keeles ilmunud Konrad Mäe elulugu ning värviraamat lastele. Eksponeeritavad teosed pärinevad Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest ning erakollektsioonidest. 

Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea on üks olulisemaid Rooma muuseume, mis on keskendunud 20. sajandi modernismile. Lisaks püsiekspositsioonile toimuvad seal pidevalt ka vahetuvad näitused. Eesti kunsti ei ole selles muuseumis varem eksponeeritud.

Mägi näitus on kahel korrusel mitmes ruumis, tutvustades vaatajatele kõiki tema olulisemaid loomeperioode Norrast (1908–1910), Saaremaalt (1913–1914), Pühajärvelt (1918–1920), Itaaliast (1921–1922) ja mujalt. Lisaks on ära toodud mõned Mägi visandid ning Eduard Wiiralti portreeskulptuur autorist.

Konrad Mägi eripära Euroopa kunstiajaloos püüab Roomas toimuv näitus tõlgendada läbi Mägi looduskäsitluse. Tema värvijõulised maalid ei näe loodust dekoratiivse objektina, vaid müstilise paigana, kus on võimalik kogeda paralleelreaalsuse olemasolu. Erinevatest religioossetest ja esoteerilistest õpetustest huvitunud Mägi jaoks oli loodus olulisimaks templiks, kus ta tajus midagi, millest ei olnud võimalik rääkida − oli vaid võimalik maalida. Esimeste loomeperioodide elujaatav ning looduse salapäradesse tungiv hoiak asendus erinevate haiguste süvenedes apokalüptiliste ning dramaatiliste meeleoludega. Lühiajalist leevendust pakkus Itaalia reis, mille järel sündis romantiline maalisari. Säärase loodustajuga maalijaid, kes oleks oma kogemuse peegeldamiseks kasutanud sedavõrd eripärast paletti, on 20. sajandi alguse Euroopa kunstist teada väheseid.

Kuigi Mägi oli kursis kõigi moodsate kunstivooludega, ei kujunenud temast ühegi voolu järgijat, vaid ta sünteesis erinevaid kogemusi, sh oma elukogemust ja lapsepõlve Eestis. See muutis Konrad Mägi eurooplaseks Eesti kunstis ja eestlaseks Euroopa kunstis.

Eesti Kunstimuuseumi korraldatud näitus on osana Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariik 100. juubeli pidustuste rahvusvahelisest programmist, mille jooksul toimub enam kui 150 sündmust üle maailma. 

  • Kuraator: Eero Epner
  • Kujundaja: Tõnis Saadoja
  • Graafiline disain: Kätlin Tischler
  • Toetajad: EV100, Riigikantselei, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Välisministeerium – Eesti Suursaatkond Roomas 
  • Täname: Enn Kunila, Madis Üürike, Eesti Üliõpilaste Selts 
  • Itaalia kultuuriministeerium
  • Näitus „Konrad Mägi (1878–1925)“ on Roomas publikule avatud 10.10.2017– 28.01.2018
  • Kumu kunstimuuseumis on Konrad Mägi näitus 24.08.2018 – veebruar 2019
Tagasi üles