Ilmaportaalid meile valgeid jõule ei luba

Välismaised ilmaportaalid soovitavad jõulude ajal vihmavarju lähedal hoida.

FOTO: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Valgeid jõule meil tänavu oodata ei maksa, väidavad pühadeks vihma ja lörtsi ennustavad välismaised ilmaportaalid.

Gismeteo.ru lubab valgete jõulude asemel Tallinnasse hoopis lörtsi ja vihma. 

FOTO: Gismeteo.ru

Ehkki jõuludeni on veel natuke üle nädala ja ilmselt jõuavad ilmaprognoosid veel muutuda, ennustab praegu venelaste ilmaportaal Gismeteo, et jõulud tulevad Tallinnas lörtsised ja vihmased. 24. detsembri öösel on kuni -3 kraadi, päeval jääb temperatuur null kraadi juurde. 25. ja 26. detsembriks lubatakse +2 kraadi sooja, ka öösel jääb temperatuur plussi. 

Külmakraade pole jõulude ajal ka näiteks Pärnus, kus 24. detsembri ööl võib oodata küll kuni -3 kraadi külma, kuid päeval on +1 kraadi sooja. Järgnevatel päevadel on öösiti sooja +1 kraadi, päeval kuni +3 kraadi. Sajab lörtsi ja vihma. 

Tartusse lubatakse pühadeks natukene jahedamat ilma. Ennustuse järgi sajab lund ja lörtsi. Öösiti on temperatuur -1 kuni 0 kraadi, päeval on sooja nullist +1 kraadini. 

Ka Accuweather.com ennustus valmistab valgetest jõuludest unistajatele pettumust. 

FOTO: Accuweather.com

USA portaal accuweather.com ennustus lubab pühadeks natukene külmemat ilma. Tallinnas on kuni kaks soojakraadi, kuid öösiti võib temperatuur laskuda -5 kraadini. Ilm on pilvine ja 26. detsembriks lubatakse ka jäidet. 

Tartus võib öösel olla kuni -10 kraadi külma, päeval jääb temperatuur kuni ühe soojakraadi juurde. 26. detsembriks lubatakse ka lund. 

Kuressaares sajab jõulude ajal vihma ja on pilvine. Päeval on sooja kuni 3 kraadi, öösel võib külma tulla kuni -4 kraadi. 

Eestlaste seas vast kõige popima välismaise ilmaportaali Yr.No prognoos jõuludeni veel ei ulatu. Pühadele eelnevatel päevadel püsib temperatuur plusspoolel, ilm on pilvine ja võib lörtsi sadada. 

Ka meie ilmateenistuse prognoos ulatub praegu vaid 20. detsembrini. Ilmaprognooside osakonna juhtivsünoptik Taimi Paljak ütles Postimehele, et lähema paari nädala jooksul on ilmad muutlikud. «Päeva jooksul neli korda uuenevates arvutustulemustes varieerub näiteks jõuluõhtu temperatuur -5 ja -10 kraadist kuni +1 ja +4 kraadini,» sõnas Paljak, lisades, et usaldusväärsemat ilmaprognoosi võib loota tulevast esmaspäevast. 

Varasemad jõuluilmad

Möödunud aastal jõulud praegustest ennustustest palju ei erinenud. 

Riigi ilmateenistuse andmeil on viimase 50 aasta jooksul Tallinnas jõuludeks lumi maha sadanud umbes pooltel juhtudel. Üsna lumevaesed on jõulud ka Vilsandi saarel, kus püsiv lumekate on olnud vaid 13 protsendil juhtudest.  

Enim on valgeid jõule saanud pidada inimesed, kes elavad Haanja kõrgustikul, Väike-Maarja ja Jõhvi ümbruses. Aastatel 1961 kuni 1992 sadas neis paigus püsiv lumekate maha koguni 83 protsendil juhtudest. 

Kõige paksem lumi on jõululaupäeval mõõdetud Lääne-Virumaal Sämis, kus 2010. aasta 24. detsembril oli lund tervelt 63 sentimeetri jagu. Kõige külmem oli 2001. aasta jõululaupäeval Võrus, kui külma oli lausa -33,5 kraadi.

Kõige soojem jõululaupäev oli 1995. aastal, kui Sõrve poolsaarel mõõdeti koguni 8,5 soojakraadi. 

Jõuluilma ülevaade. Allikas: Keskkonnaagentuuri 2016. aasta ülevaade.

FOTO: Riigi Ilmateenistus

Loe ka neid

Tagasi üles