Ilves: me näeme enda ümber Euroopa mõranemist, ärge ehitage uusi müüre

Ilves: me näeme enda ümber Euroopa mõranemist, ärge ehitage uusi müüre

FOTO: Alexey Vitvitsky/Sputnik

Täna möödub 10 aastat Schengeni leppe allkirjastamisest, mis tagas vaba liikumise Eesti ja Euroopa vahel. Ekspresident Toomas Hendrik Ilves kutsub aastapäeva puhul hoidma vaba Euroopat ning manitseb mitte ehitama uusi müüre.

«Täna saab kümme aastat päevast, mil Eesti jaoks kadusid piirid, mis olid meid Euroopast sümboolselt lahus hoidnud. 2007. aasta 21. detsembri südaööl said eestlased õiguse liikuda vabalt Schengeni viisaruumis. Euroopa Liidu sisepiiride avanemine kinnitas meile, et on üks Euroopa, ja et meie oleme osa sellest,» meenutab Ilves.

«Sel kümne aasta tagusel päeval ütlesin Eesti ja Läti piiril Valgas/Valkas kõneledes, et tõkked on langenud, rada on avatud. Lapimaalt algav rada viib meid nüüd peatusteta – ka läbi Valga ja Valka – Portugali lõunatippu. See kõik on meie Euroopa. Praegu, kümme aastat hiljem, näeme enda ümber Euroopa, võib-olla isegi laiemalt kogu liberaalse demokraatia mõranemist. Me ehitame nii ülekantud kui ka otseses tähenduses uusi müüre, selmet nautida vabadust, mille eest nii paljud inimesed on nii kaua võidelnud,» kritiseerib ta.

«Vaba Euroopa ei tohi saada selleks, kes ehitab müüre ja tõkkeid. Inimeste, kaupade, teenuste ja andmete – aga ka ideede – vaba liikumine teeb Euroopa kodanikud õnnelikumaks, vabamaks, rikkamaks ja arukamaks. See oli Euroopa visioon, ja see sai ka Eesti tegelikkuseks. Palun hoidkem seda,» kirjutab Ilves.

21. detsembril möödub 10 aastat Schengeni leppe allkirjastamisest, mis tagas vaba liikumise Valga ja Valka kodanike vahel. Selle leppe alusel kaotati kontroll Eesti ja Läti piiril ning lihtsustati liikumist Valgast Valkasse.

President Kaljulaid ja Eesti suursaadik Lätis Tõnis Nirk kohtuvad Valga vallavolikogu liikmete ja vallajuhtidega Valga gümnaasiumis ning külastavad ASi Valga Haiglat. Pärastlõunal suundutakse koos Läti president Raimonds Vejonise ja Läti suursaadik Eestis Raimonds Jansonsiga Valgamaa Kutseõppekeskusesse.

Rahvaga kohtuvad riigipead Valga-Valka piiril Riia ja Raja tänava ristumiskohas toimuval Schengeni 10. aastapäeva tähistaval üritusel. Sõna võtavad Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid, Läti Vabariigi president Raimonds Vējonis, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht Paavo Palk, Euroopa Komisjoni Läti esindaja Mārtiņš Zemītis, Valka kihelkonna duuma esimees Vents Armands Krauklis ja Valga vallavanem Margus Lepik.

Schengeni aastapäeval, 21. detsembril viiakse koolides läbi Euroopa Liidu teemaline viktoriin ning Raja ja Rigas tänavate ristumiskohas toimub pidulik aastapäeva tähistamine.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles