Maja on mul mantlist - telkmantlist!

FOTO: Karri Kaas

Enese kaitsmine loodusjõudude eest on tähtis, sest ebasoodsates ilmastikuoludes võib kehatemperatuur langeda ohtlikult madalale. Parim viis märja ilmaga kehasoojust säilitada on kanda veekindlat kuube ja pükse. Sama eesmärki võib teenida ka telkmantlist valmistatud peavari.

METSANE MAA-ALA

Metsastel aladel on soovitatav valida telgi ehitamiseks üks kahest võimalikust meetodist:

Kinnita telkmantli nelja nurka nöörid või kummipaelad. Leia kaks teineteisest sobival kaugusel olevat puud ja kinnita kummagi puu külge telkmantli üks nurk. Kinnitus peab olema umbes poole meetri kõrgusel, et tekiks kallak. Tõmba ülejäänud kaks nurka maapinna poole ja kinnita need vaiade või puude külge. Kapuuts seo kinni, et vihm varjualusesse ei sajaks. Teine telkmantel laota maha. Kaeva telgi ümber väike kraav, mis vihmavee eemale juhiks.

Meetod 2

Murra telkmantel keskelt kokku, pane sealt läbi nöör või kummipael ja kinnita mõlemad otsad puu külge. Telkmantli nurgad kinnita vaiade abil. Telgi suu jäta sinnapoole, kust vastane võib tõenäoliselt rünnata. Sel juhul saad kiiresti rünnakule reageerida. Telgi piirjooned ja kuju moonda puuokste ja lehestikuga.

AVATUD MAA-ALA

Kahest kepist moodusta A- kujuline karkass. Selle külge riputa telkmantel maapinnani. Kinnita ääred vaiadega. Teine telkmantel laota maha telgi põhjaks ja kaeva vihmaveekraav. Selline telk on üsna väike, kuid tema eeliseks on see, et ta on madal ja seega kergesti varjatav. Telgi suu jäta sinnapoole, kust vastane võib tõenäoliselt rünnata. Sel juhul saad kiiresti rünnakule reageerida. Telgi piirjooned ja kuju moona puuokste ja lehestikuga.

Allikas:
Sõduri käsiraamat. Võru, Kaitseväe Võru Lahingukool, 2015.

Tagasi üles