Nägu puhtaks – ikka vee ja seebiga!

FOTO: Karri Kaas

Näo maskeerimine on igal suurõppusel Siil 2018 osalejal praeguseks juba selge. Kuidagi ju ikka saab. Aga kuidas võõbatud nägu kõige lihtsama vaevaga pärast lahingut jälle puhtaks saada - selles on küsimus. Testime!

Testimiseks võtsime asjad, millele sõduril on kõige lihtsam ligi pääseda: vesi, seep ja piirituselapid.

Kriteeriumiteks olid vahendite kaal, nende efektiivsus, puhastamisele kuluv aeg ja tekkivad jäätmed. Hindamine käis plusside süsteemis, nii et ilma ühegi plussita tähendab väga halba ja kaks plussi väga head tulemust.

Vesi

Natuke vett kannab iga sõdur enamasti joogipudeliga kaasas. Välitingimustes on võimalik veevarusid täiendada rühmavanema või kompaniiveebli abiga, püsivama laagri korral saab vett köögist või tagalast.

Kuid maskeeringu eemaldamiseks on see tühi vaev, sest veega seda maha ei saa. Või, noh, saab küll, aga selleks kulub liiga palju vaeva ja aega, mida sõduril tihtipeale ei ole. Sellepärast jäta puhas vesi joomiseks ja otsi näo puhastamiseks mõni teine moodus.

Vesi ja seep

Seep peab igal sõduril isiklike hügieenivahendite hulgas seljakotis olema. Seep tuleks valida võimalikult looduslik, sest petrooleumi baasil seebid kuivatavad ja kahjustavad nahka. Samuti peaks seep olema lõhnatu.

Joogivett tuleb säästa joomiseks, kuid ka looduses leiduva vee puhul tasub jälgida, et see oleks puhas. Vesi seab ka maskeeringu eemaldamisele olulise piirangu – kui lappe saab kasutada praktiliselt kohe, siis piisavas koguses puhta vee leidmine võib põhjustada parasjagu peavalu.

Vesi ja seep puhastavad näo ilusasti, enamasti piisab 3 korrast. Seep kaalub umbes 40 grammi ning mahub praktiliselt igale poole. Õnneks leidub meil tavaliselt igal pool ka vett.

Desinfitseerivad lapid

Suhteliselt väikestel lappidel on puhastavat pinda vähe ning näo enam-vähem puhtaks saamiseks kulub kõvasti üle kümne lapi. Samas ei kaalu see kogus kuigi palju ega võta ka pakkimisel eriti ruumi. Lapid on ühekaupa pakendis ja tekitavad kõvasti prügi.

Pärast kõva hõõrumist piirituselapiga tekib näole punetus ja kipitus, kohati võib tunduda, nagu nühiksid nahka peenikese liivapaberiga. Lappidega on raske maskeeringut maha saada juustepiirilt, habemest, kõrvade ja kukla tagant ning muudest õõnsustest.

Kuigi desinfitseerivaid lappe leidub igas kaitseväe toidupakis ja hea tahtmise korral on neid võimalik meedikutelt juurde hankida, jõudsime järeldusele, et neid on siiski mõistlikum kasutada sihtotstarbeliselt ehk desinfitseerimiseks. Maskeeringu saab nendega küll maha, kuid selleks kulub liiga palju aega ja vaeva.

Tulemus

Testi võitsid napi edumaaga teiste puhastusvahendite ees vesi ja seep. Eelkõige tänu efektiivsusele ja keskkonnasõbralikkusele. Kuigi piirituselappidel on omad eelised, ei saa neile eriti lootma jääda. Seepi on ka raskel ajal enamasti saada ja seda on võimalik ka ise valmistada, mida muude vahendite kohta just öelda ei saa.

Tagasi üles