Eesti kommunismiohvrite memoriaal Maarjamäel avatakse 23. augustil
Lisatud video!

FOTO: www.memoriaal.ee

​23. augustil, üleeuroopalisel totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeval, avatakse Maarjamäel Eesti kommunismiohvrite memoriaal. Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks rajatud memoriaalparki pääseb külastama alates kella kuuest õhtul. 

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul on Eesti teinud palju kommunistliku režiimi kuritegude teadvustamisel ja ohvrite mälestamisel, kuid seni puudus ühtne mälestuspaik.

"Mälestuspaik juhib tähelepanu kättevõideldud omariikluse ja demokraatia kaitsmise vajadusele ning näitab hoolimist terroris hukkunud kaasmaalaste osas. See mälestuspaik kinnitab ohvritele, et hoolimata suurtest kannatustest ja ajutisest lootusetuse tundest saavad ajaloo palge ees kuritegelikud režiimid õiglaselt hukka mõistetud ja ohvrite kannatused väärikalt mälestatud," kinnitas minister.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks rajatud kommunismiohvrite mälestuspaik koosneb kahest osast: "Teekond" ja "Koduaed".

"Teekond" on mälestuskoridor, mille seintele on jäädvustatud enam kui 22 000 elu kaotanud inimese nimed, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ning kelle matmiskoht on enamasti teadmata. See koridor sümboliseerib totalitaarse režiimi armutust ja inimvaenulikkust.

"Koduaia" rahu ja turvalisust annavad edasi park õunapuudega ning mesilased memoriaali pargipoolsel seinal.

Avapäevaks loodav memoriaali heliruum loob sobiva õhkkonna memoriaalimaastikul ringi liikumiseks, nimede ja tekstidega tutvumiseks ning oma mõtetega olemiseks.

Memoriaali pidulik avamine ja õnnistamine algab 23. augustil kell 12.00. Sõnavõttudega esinevad Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid, justiitsminister Urmas Reinsalu, Eesti Memento Liidu auesimees Leo Õispuu ning Euroopa Mälu ja Süüme Koostöökogu nõukogu liige Göran Lindblad. Memoriaalile asetatakse pärjad. Teiste hulgas toob pärja ka Eesti Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

Tseremooniale on koostöös Eesti Memento Liiduga kutsutud enam kui 500 kommunistliku režiimi poolt represseeritut ja nende lähedast, Sündmusel osalevad vabariigi valitsuse ja riigikogu liikmed, diplomaatiline korpus, kirikupead ning kõrgemad riigiametnikud.

EESTI KOMMUNISMIOHVRITE MEMORIAAL:

• Mälestuspaik asub Tallinnas, Maarjamäe lossipargi kõrval (Pirita tee 74). Avamise päeval saab memoriaali siseneda ainult Pirita tee poolsest küljest.

• Memoriaali juurde pääseb kesklinnast bussidega 1A, 5, 8, 34A, 38. Peatus "Maarjamägi". Memoriaal asub 5-10-minutilise jalutuskäigu kaugusel bussipeatusest Pirita suunas.

Autoga tulijatel palume võimalusel parkida Maarjamäel või mujal lähipiirkonnas asuvatesse parklatesse. Piiratud arv parkimiskohti asub memoriaali sissepääsu vahetus läheduses Pirita teel ning Kose teel.

Liikumispuudega külastajatele on parkimine ning ligipääs memoriaalile Kose tee kaudu. Pirita teelt keerata Kose teele ning enne "Saare" bussipeatust paremale, FC Levadia spordikompleksi suunas.

Memoriaali rajanud konsortsiumisse kuuluvad Haart Ehitus OÜ, Verston Ehitus OÜ ning GRK Infra AS.

Täpsem info www.memoriaal.ee 

Kommunismiohvrite memoriaal ja ohvitseride mälestusmärk from JVR on Vimeo.

Tagasi üles
Back