Ülevaade: mida tõi aasta 2018 poliitikasse? (5)

Anna Ploompuu
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sven Mikser, Jüri Ratas, Urmas Reinsalu, Mailis Reps valitsuse pressikonverentsil
Sven Mikser, Jüri Ratas, Urmas Reinsalu, Mailis Reps valitsuse pressikonverentsil Foto: Konstantin Sednev

Lõppev poliitika-aasta võimaldas erakondadel tegeleda sisejageluste ja ümberkorraldustega, taastuda seljataha jäänud 2017. aasta kohalikest valimistest ning aina aktiivsemalt valmistuda 2019. aasta kevadisteks riigikogu ning Euroopa Parlamendi valimisteks. Kõikuma lõi nii mõnegi ministri tool kui ka valitsus tervikuna.

Searahaskandaal ja tasuta transport lõid Simsoni tooli kõikuma

10. jaanuaril hääletasid riigikogulased keskerakondlasest majandus- ja taristuministri Kadri Simsoni umbusaldamise üle. Opositsioon põhjendades seda korruptiivse ja ebapädeva valdkonnajuhtimisega. Umbusaldamise poolt oli 44, vastu 49 saadiku ning ministri umbusaldamine kukkus läbi. 

Umbusaldusavalduse täismahus tekstiga saad tutvuda SIIN

Kadri Simson.
Kadri Simson. Foto: Kuvatõmmis

Feministe solvanud justiitsminister Urmas Reinsalu umbusaldamine kukkus läbi

Seoses nn kanakarja kambaka skandaaliga toimus 24. jaanuaril riigikogus justiitsminister Urmas Reinsalu umbusaldushääletus. Ministri tagasiastumise poolt oli 46 parlamendisaadikut, vastu 0. Minister jäi ametisse, sest tema umbusaldamiseks oleks olnud vaja 51 parlamendisaadiku poolthäält. 

«Kanakarja kambakas»

Urmas Reinsalu skandaal sai hoo sisse pärast seda, kui minister kommenteeris 104 inimese allkirjastatud pöördumist president Kersti Kaljulaidile, milles taunitakse Tiit Ojasoo osalust Eesti Vabariigi 100. aastapäeva vastuvõtu lavastamises.

Oma arvamusloos astus justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) Ojasoo kaitseks välja ning nimetas 104 inimese pöördumist presidendile kanakarja kambakaks. Reinsalu märkis, et ehkki ta inimesena Tiit Ojasood ei tunne, siis «kui minult tema lepitusmenetluse juhtumi kohta omal ajal arvamust avaldasin, siis mõistsin ma naistevastase vägivalla hukka, kuid nüüd, tänase kirja valguses, lausa kahetsen seda avaldust».

«Ma vabandan oma avalduse sõnastuse pärast, kui see tegi kellelegi haiget,» selgitas Reinsalu. 

Erkki Keldo.
Erkki Keldo. Foto: Konstantin Sednev

Kolm peasekretäri ühes aastas

2018. aasta märtsis vabastas Reformierakond ametist peasekretär Tõnis Kõivu, tema mantlipärijaks sai Kert Valdaru.

Veel sama aastanumbri sees otsustas erakond uuesti peasekretäri vahetada: novembri alguses andis Kert Valdaru teatepulga edasi Erkki Keldole

Jevgeni Ossinovski loobub portfellist

7. aprillil teatas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, et loobub ministriametist. Pärast mõnda aega avalikkuse terava silma all kestnud otsinguid sai uueks tervise- ja tööministriks Riina Sikkut

Kaja Kallasest sai Reformierakonna juht

11. aprillil kinnitati Kaja Kallas Reformierakonna uueks juhiks. 

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Foto: Sander Ilvest

Isamaa muutis nime

16. aprillil otsustas Isamaa ja Res Publica Liidu eestseisus muuta erakonna nime Isamaaks. Erakonna nime ametlikuks lühendiks on üks täht – I

Isamaa sümboolikaga lipud.
Isamaa sümboolikaga lipud. Foto: Erakogu

Purjuspäi autoroolist tabatud minister Aab lahkus ametist

Jaak Aab.
Jaak Aab. Foto: Tairo Lutter (Postimees)

Keskerakonda kuuluv riigihalduse minister Jaak Aab esines 17. aprillil erakorralise avaldusega, kus teatas oma tagasiastumisest, kuna jäi 11. märtsil autoroolis politseile vahele alkoholi tarvitamise jääknähtudega.

Uueks riigihalduse ministriks sai Janek Mäggi, kes jahmatas kohe ka avalikkust, kui ütles intervjuus  «Aktuaalsele kaamerale» Valga ja Põlva sünnitusosakonna sulgemist kommenteerides, et Eestis saab sünnitada ka põllu peal.

Uus jõud poliitikamaastikul

2. mail avaldas Postimees uue poliitilise liikumise Eesti 200 manifesti. Liikumise eestvedajad, IT-ettevõtte Nortal juht Priit Alamäe, Tartu Ülikooli Narva kolledži direktori kohusetäitja Kristina Kallas, sotsiaalteadlane Kristiina Tõnnisson, Tartu Ülikooli kliinikumi lastefondi juht Küllike Saar ja LHV panga juhatuse liige Indrek Nuume, toonitasid, et Eesti vajab julgeid eestvedajaid. Eesti 200 ridades on ka Isamaa endine esimees Margus Tsahkna

3. novembril sai poliitilisest liikumisest ametlikult erakond, mis detsembrikuise erakondade populaarsusuuringu järgi saab 8 protsenti valijate häältest

Eesti 200 juht Kristina Kallas. 
Eesti 200 juht Kristina Kallas. Foto: Erik Prozes

Vabaerakond katki 

11. mail peetud üldkogul valis Vabaerakond uueks juhiks Andres Herkeli. Erakonna endine esimees Artur Talvik lahkus parteist ning asutas hiljem uue poliitilise liikumise Elurikkuse Erakond.

Vabaerakonna uus juht Kaul Nurm.
Vabaerakonna uus juht Kaul Nurm. Foto: Kaspar Pokk /Kanal 2

Madala reitingu küüsis heitlevas erakonnas muutusid pinged aga üha teravamaks. Augusti keskel saatis 18 erakonna liiget Vabaerakonna juhatusele kirja, milles sõnastati kerkinud probleemid. Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liige Krista Aru leidis, et erakonnas tekkinud sisepingete ja tülide põhjuseks on soov ajada korraga kahte erinevat liini: täieliku tolerantsuse ja arvamusvabaduse taustal üritati ehitada erakond üles Eestis juurdunud tavapärase parteilise struktuurina. 

Vabaerakonna erakorralistel juhivalimistel sai partei uueks liidriks Kaul Nurm.

Postimehe ja BNSi tellitud Kantar Emori uuringu järgi toetas detsembris Vabaerakonda vaid kaks protsenti valijatest.

Valitsus tõmbas tehasele pidurit 

21. juunil otsustas valitsus tõmmata palju kõneainet tekitanud tselluloositehase eriplaneeringule pidurit.

Urve Palo lahkus poliitikast

23. juulil teatas Urve Palo tagasiastumisest ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri ametist, samuti lahkus ta ka Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast. Palo tunnistas, et kaalus poliitikast juba mõnda aega. «Kui ma 12 aastat tagasi tegin otsuse astuda sotside ridadesse, ei osanud ma arvata, et jään poliitikasse nõnda kauaks,» lisas ta. 

Uus ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist andis ametivande 22. augustil. 

Minister Rene Tammist president Kersti Kaljulaidiga kätlemas.
Minister Rene Tammist president Kersti Kaljulaidiga kätlemas. Foto: Mihkel Maripuu

Talviku poliitiline liikumine sai hoo sisse

22. augustil kogunesid riigikogu liikme Artur Talviku eestvedamisel kogunesid Tartus mitmed ühiskonnategelased kavatsusega luua uus erakond. 5. septembril ütlesid Talviku tulevased erakonnakaaslased Mihkel Kangur ja Heli Piisang saates «Hommik!», et uus partei hakkab kandma Elurikkuse Erakonna nime. Ehkki partei nimi valmistas tuska bioloogidele, kes viitasid Elurikkuse nime kandvale Eesti looduse andmeid ühte koondavale portaalile, sai poliitiline liikumine novembris 500 liiget kokku ning registreeris Elurikkuse Erakonna.