Venemaa sekkus Eestis mittekodanike teemasse

Katri Raik leiab, et kõigile, kes kodakondsust tahavad, tuleks anda võimalus see keeleoskusest olenemata saada.

FOTO: Mihkel Maripuu

Vene välisministeerium kommenteeris kolmapäeval Eesti sise- ja välisministri väljaütlemisi kodakondsusetuse küsimuses, soovitades Eestil teemaga tegeleda, kui see tahab olla demokraatlik riik.

«Panime tähele, millise kiirusega välisminister Sven Mikser distantseerus ja nimetas isiklikuks arvamuseks oma kolleegi, siseminister Katri Raiki väljaütlemisi, kes toetas Eesti kodakondsuse andmist kõigile, kes on riigis elanud alates 1991. aastast, sealhulgas ilma keelenõudeta,» öeldakse Venemaa välisministeeriumi kodulehel avaldatud kommentaaris.

«Seejuures ei võinud Mikser mitte teada, kas või oma ametikoha tõttu, et küsimus ei ole Eesti siseministri isiklikes vaadetes. Massilise kodakondsusetuse häbiväärse olemasolu lõpetamist nõuavad Eestilt juba ammu vastava teemaga tegelevad rahvusvahelised organisatsioonid ja inimõigusstruktuurid, sealhulgas Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) rahvusvähemuste ülemkomissar Lamberto Zannier,» jätkas Vene välisministeerium, lisades, et need ühendused on tõsiselt mures Eesti humanitaarolukorra pärast.

«Selliste soovituste ignoreerimine on keeruline, eriti, kui soovid pretendeerida demokraatliku riigi rollile,» lõpetas Vene välisministeerium oma kommentaari.

Siseminister Katri Raik pakkus esmaspäeval välja idee võimaldada kodakondsuse omandamist aasta jooksul kõigi neil, kes on Eestis elanud alates 1991. aastast. Sotsiaaldemokraadist välisminister Mikser ütles aga, et tema erakonnakaaslasest siseministri Katri Raiki väljapakutud idee kodakondsuseta inimestele Eesti passi lihtsamaks omandamiseks ei ole Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) seisukoht. 

Tagasi üles