Paapua Uus-Guinea parlamendis võidakse reserveerida kohad naistele

Peter O'Neill

FOTO: HO / AFP

Paapua Uus-Guinea kaalub oma ainult meestest koosneva parlamendi muutmist esinduslikumaks, luues naistele reserveeritud kohad, ütles reedel peaminister.  

Ettepaneku naistepäeval avalikustanud valitsusjuhi Peter O'Neilli sõnul oleks õiglane, kui naiste rollist juhitasandil räägitaks rohkem. 

Paapua Uus-Guinea parlamendis on praegu 111 seadusandjat, kes esindavad riigi 8,3 miljonit elanikku, kuid ei ainsatki naisliiget. 

O'Neill nimetas naiste huvide eiramist «kurvaks tõsiasjaks». 

«Meie enda riigi parlamendis ei ole meil praegu ühtegi valitud naisliiget. Hoolimata paljudest asjatundlikest ja andekatest naiskandidaatidest ei ole neid valitud.»

«Ma soovin seda olukorda parandada ning valitsus esitab parlamendile ettepaneku, millega luuakse kohad spetsiaalselt naistele.»

Paapua Uus-Guinea püüab siluda oma rahvusvahelist mainet kui halvim paik maailmas, kus olla naine, ning riik, mille #MeToo on unustanud.

Kodu- ja seksuaalvägivald on riigis laialt levinud ning süüdlased pääsevad sageli karistuseta. Hinnanguliselt kaks kolmandikku Paapua Uus-Guinea naistest on kogenud koduvägivalda. 

Kuid mitme seadusuuendused on karmistanud karistusi koduvägivalla eest ning ohvrite sõnul võtab politsei nüüd asja tõsisemalt.

On märke, et ka erakonnad on hakanud naiste rolli tõsisemalt võtma. 

«Me ei saavuta kunagi meie tegelikku potentsiaali, kui me ei jõua oma kogukondade põhiprobleemide tuumani,» märkis peaminister. «Ja see on kõigi meie inimeste, eelkõige naiste heaolu.» 

Varem on riigi parlamenti valitud kokku seitse naist. Naised on olnud esindatud ka provintsiassambleedes ja kohalikes nõukogudes. 

Tagasi üles