Urmas Paet näeks «kuldvõtmekese koalitsioonis» probleeme

Urmas Paet saates "Otse Postimehest".

FOTO: Erik Prozes / Postimees

Reformierakonna, Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna valitsusliidul ehk «kuldvõtmekese koalitsioonil» oleks küll lai kandepind, kuid koalitsioonileping muutuks lahjemaks ja valitsuses võiksid tekkida pinged, ütles Reformierakonna aseesimees ja Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet saates «Otse Postimehest».

«Sellisel koalitsioonil oleks eeliseid ja ka miinuseid. Eelis oleks lai kandepind parlamendis ja ühiskonnas. Miinuseks oleks see, et alati kui koalitsioon on liiga suur ja kaasatud on üks väiksem partner, ilma kelleta saanuks ka koalitsiooni teha, siis ta võib aeg-ajalt tunda ennast üleliigsena ning see võib pingeid tekitada,» rääkis Paet. Tema sõnul muutuks ka sellise kolme partei koalitsioonileping lahjemaks, kuna kompromissile jõudmiseks peavad kõik osapooled rohkem oma seisukohtadest taganema.

«Sellise kolme partei valitsuse rahulik töövõime on võib-olla suurem, aga sisuline pool sellises liiga suures koalitsioonis ilmselt kannataks,» sõnas Paet.

Reformierakonna, Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna valitsusliidul oleks riigikogus 70 hääleline toetus, Keskerakonna ja Reformierakonna valitsusliidul oleks riigikogus kahepeale 60 mandaati. Keskerakonna, EKRE ja Isamaa liidul oleks tagatud 57 saadiku toetus.

Valimised võitnud Reformierakonna ja Keskerakonna liidu puhul ei näe Paet ohtu, et üks partei hakkaks teist varjutama. «Sellist ohtu ei ole. Reformierakond ja Keskerakond on mõlemad kogenud, laiapõhjalise toetajaskonnaga ja laiapõhjalise programmiga parteid. Kui meil tekiks kahe erakonnaga valitsus ei saa tekkida olukorda, kus üks kaoks teise varju,» märkis Paet.

Kommenteerides Keskerakonna, EKRE ja Isamaa läbirääkimisi ütles Paet, et selle üheks põhjuseks on Jüri Ratase isiklik soov jätkata peaministrina. «Kui vaadata tema isiklikku motivatsiooni, siis kaalus see üle need riskid, mida praegused koalitsioonikõnelused endas sisaldavad nii Eesti ühiskonnale, Keskerakonnale ja talle isiklikult. Ilmselgelt kaalus need riskid üle soov jätkata peaministri ametikohal ja see on ainukene võimalik kombinatsioon, mis talle selle koha võiks anda,» ütles Paet.

Mustamäel ja Nõmmel riigikogusse kandideerinud Paet sai 8584 häält ning koha parlamendis. Paet kinnitas, et ta kandideerib mai lõpus toimuvatel valimistel ka Euroopa Parlamenti.   

Tagasi üles