Riigikogu esimees Henn Põlluaas ründas Postimeest ja inimõiguslast (39)

Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikogu esimees Henn Põlluaas ründab Postimeest ja homoõiguslasi
Riigikogu esimees Henn Põlluaas ründab Postimeest ja homoõiguslasi Foto: Sander Ilvest

Riigikogu esimeheks valitud ekrelane Henn Põlluaas ei oodanud kaua, et osa rahvast vihale ajada. Õigustades end Eesti Inimõiguste Keskuse rahastamise küsimuses, ründas Põlluaas üheaegselt nii sihtasutuse esindajat kui ka Postimeest. 

XIV riigikogu koosseisu esimees Henn Põlluaas kirjutas Facebooki pika postituse, kus ta kaitses end Eesti Inimõiguste Keskuse esindaja Kari Käsperi süüdistuste eest, nagu riik neile raha ei annaks. Samuti kritiseeris Põlluaas ka Postimeest, kes Eesti Inimõiguste Keskuse Facebookis kirjutatu avaldas. 

Ta kirjutas: «Suures osas tegutsevadki nad riigilt saadud maksumaksja rahadega. Immigratsiooni, nn. mitmekesisuse, kooseluseaduse vastuvõtmise jne toetamine on Inimõiguste keskuse peamised prioriteedid. Eesti Inimõiguste Keskus (EIK) aitab samasoolistel paaridel ning varjupaigataotlejatel riiki kohtusse kaevata, hagisid koostada, neid kohtus esindada jne. Ja riik maksab enda ründamise ise kinni (sic!).» 

«EIK projektide sihtfinantseerimine on toimunud peamiselt Eesti riigi, aga ka välisriikide ja ÜRO toetusel, eraannetused moodustasid EIK tuludest 2015. aastal vaid tühised kaks protsenti. Näiteks 2019. aastaks said nad tegevuse toetamiseks riigilt 92 010 eurot. Aastate jooksul on saadud riigilt ilmselt sadu tuhandeid eurosid, ma ei hakanud varasemaid aastaid üksipulki välja otsima.» 

Kari Käsper.
Kari Käsper. Foto: TAIRO LUTTER / POSTIMEES

«Riigipoolse rahastamise allikad on olnud peamiselt sotside käes olnud ministeeriumid ja nende allasutused. See, et EIK on esitanud taotlusi ja koostanud projekte raha saamiseks ei tähenda, et tegemist ei olegi justkui riigi ja maksumaksja rahaga. Miks peaks riik selliseid asju kinni maksma, samas kui näiteks traditsiooniliste perekonnaväärtuste ees seisev SAPTK pole saanud riigilt mitte ühtegi senti.» 

Henn Põlluaas soovis siis kõigile näidata, missugust Postimehe artiklit ta silmas peab, artiklit, kus Käsper olevat need valeväited esitanud, kuid ei suutnud seda enam leida. Frustratsioonist otsustas mees siis ka Eesti suurimale meediaväljaandele pasunasse panna.

«Huvitaval kombel ma Postimehe veebis täna enam seda artiklit ei leia. Kas müts läks piltlikult öeldes varga peas nii lõõmava leegiga põlema, et kustutati ära?» päris võimult teine mees Eestis.

Eerik-Niiles Kross.
Eerik-Niiles Kross. Foto: PEETER LANGOVITS / PM/SCANPIX

Henn Põlluaasa suurimaks murekohaks ongi just asjaolu, et sihtasutus saaks justkui riigilt raha selleks, et riigi vastu kohut käia. Reformierakondlane Eerik-Niiles Kross, kes on üks kümnetest inimestest, kes Põlluaasa postituse all sõna võttis, püüdis selgitada, kust riigikogu esimehe ja Käsperi avaldused mööda lähevad.

Pöördudes otse Põlluaasa poole, kirjutas Kross: 

«Esimeses stuudios ütlesid sa nii: Põlluaas ütles neljapäeval eetris olnud «Esimeses stuudios», et Inimõiguste keskus toetab pagulasi ning seetõttu tuleks keskuse rahastamise vajadust tõsiselt kaaluda. «Nad sellest toituvad ja aitavad nendel Eesti riigi vastu kohut käia. Kui me vaatame, kust need rahad tulevad, siis hasartmängu nõukogust ja mitmelt poolt mujalt, millel üldse mingit põhikirjalist õigust ei ole selliseid ühinguid toetada. Kuna need on siiamaani olnud sotside haldusalas, siis seal võib tõepoolest sellist korruptsiooni hõngu tunda,»

Saan aru, et väide oli: Inimõiguste keskus toetab kohtutes pagulasi Eesti riigi vastu ja saab selleks Eesti riigilt raha.

Inimõiguste keskus vastab, et selleks tegevuseks ta Eesti riigilt raha ei saa. Nad ei ütle, et üldse ei saa. 

«Mu meelest te räägite teineteisest mööda, ka ses rahastuse asjas.»

Lisaks sellele leidis Kross ka kadunud loo, mis on siinkohal terviklikult väljatoodud.

Inimõiguste keskus: Põlluaas levitas valeinfot

Eesti Inimõiguste Keskuse sõnul levitas riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE) eilses ETV saates «Esimene stuudio» valeinfot.

Põlluaas väitis eile eetris olnud «Esimeses stuudios», et Inimõiguste keskus toetab pagulasi ning seetõttu tuleks keskuse rahastamise vajadust tõsiselt kaaluda, kirjutab ERR. «Kui me vaatame, kust need rahad tulevad, siis hasartmängu nõukogust ja mitmelt poolt mujalt, millel üldse mingit põhikirjalist õigust ei ole selliseid ühinguid toetada. Kuna need on siiamaani olnud sotside haldusalas, siis seal võib tõepoolest sellist korruptsiooni hõngu tunda,» rääkis Põlluaas saates.

Eesti Inimõiguste keskus avaldas oma sotsiaalmeedialehel täpsustuse, milles kirjutab, et riik ei rahasta nende tegevust.

«Eesti Inimõiguste Keskuse missioon on seista selle eest, et igaühe inimõigused on Eestis kaitstud,» kirjutab keskus. «Selle saavutamiseks teeme ühe osana oma tegevusest koostööd ÜRO Pagulasametiga, et aidata tagada kvaliteetset ja kiiret varjupaigamenetlust. Nii saavad varjupaiga need, kes seda tegelikult väärivad. Seda tööd ei rahasta Eesti riik erinevalt ETV saates väidetule, kuigi võiks.»

«Me ei ole opositsioonierakond. Teeme nii hästi kui oskame sadade inimeste rahalise ja vabatahtliku panuse toel oma igapäevast tööd Eesti põhiseaduse ja universaalsete inimõigusnormide kaitsel. Inimõigusorganisatsiooni ründamine on enesele jalga tulistamine, sest inimõigused kaitsevad meie kõigi vabadusi ja võimalusi,» selgitab valitsusväline organisatsioon. 

Eesti Inimõiguste Keskus kirjutab oma kodulehel, et organisatsiooni missioon on luua iga inimese inimõigusi austav Eesti. Keskuse fookuses on võrdne kohtlemine ja mitmekesisuse edendamine, varjupaigataotlejate ja pagulaste inimõigused.

Inimõiguste keskust juhib nõukogu ning igapäevast tegevust juhivad juhataja Kari Käsper ja tegevjuht Egert Rünne.»

Kommentaarid (39)
Copy
Tagasi üles