Päästetöö osakonna juhataja: tulla kopteriga vett sihtima väikesele alale on samuti riskantne

Esmaspäeva õhtul kella kaheksa paiku Eesti aja järgi lahvatas Pariisis Notre-Dame'i katedraalis tulekahju. Veel pole põlengu põhjuseid ametlikult kommenteeritud.

FOTO: BENOIT TESSIER / REUTERS

Päästeameti päästetöö osakonna juhataja Martin Lambing ütles, et pärast suurte leekide kustumist on tulekahju veel olemas, kuna varinguoht ja tulekoldeid tuleb hakata ära märkima. 

Martin Lambing kommenteeris põlengut Norte-Dame'is kui päästjatele väga keerulist olukorda kustutustöödeks. Sündmuse efektiivne päästetöö on tema sõnul siis, kui tuli varajaselt avastatakse, on võimalus kohe kohale tuua päästeressurssi ja kohe koldesse liikuda. 

«Kui tuli on levinud suurtele aladele või veel hullem kõrgustesse, kirikutorni, siis läheb väga keeruliseks kustutustöö tegemine,» rääkis Lambing. Ta rääkis, et väga keeruline on päästjatel torni teha suitsusukeldumist ja väljast kustutamist, eriti, kui tuli lõõmab väga suurel alal ja on juba väljas. «Leegid, suits, sädemed - need võivad kanduda ümbritsevatele hoonetele, samamoodi ka kuumus. Riske on väga palju,» ütles ta.  

Jumalaema kirikul on praeguseks üks torn ja katus alla kukkunud. Kui hoone on väga pikalt põlenud, on suured riskid ka seinte- ja lagedevaringuteks ning ka teised tornid võivad alla kukkuda, rääkis Lambing. Suur oht tulekahjus on, kui torn kukub objekti sisse või kõrvale, sest see on ohuks nii päästjatele kui ka teistele hoonetele. Samamoodi võib ka kirikukell kuumusele üles öelda ja alla kukkuda, sõnas Lambing. «Võib eeldada, et kus on põlemine intensiivsem, et see annab järele, kuid seda ei tea ette,» kommenteeris Lambing, kas saab juba enne torni varisemist teada, kuhu ja kuidas ta kukub. 

Martin Lambing meenutab, et kopteriga kustutamisel on omad riskid. Kiriku ümbruses on inimesed, eriti kuna tegu on väga populaarse kohaga. Ta seletas, et kui on põlev objekt, millel on varinguoht, siis võib vee peale viskamine varisemist soosida. «Sellisel linna alal tulla kopteriga vett sihtima väikesele alale on riskantne,» kommenteeris ta. 

Praegu, kus leegid on püsti, ent suurem suits on taandunud ei tähenda veel, et tuld pole. «Tulekoldeid on seal erinevates kohtades ja tulekahju veel käib,» rääkis Lambing ja lisas, et tööd on veel küllaga teha, kuna leegid on ulatuslikud ning kirik on mitmeid tunde tules olnud. «Seal on kandeelemendid olnud tule käes, siis see oht on olemas, et seal tekib veel mingisuguseid varinguid, kasvõi alles jäänud tornide osas,» ütles ta ja lisas, et kustutustöid tehakse pigem väljast, sest sinna, kus on reaalne varinguoht, pole mõtet päästjaid saata, see on neile liiga ohtlik. 

«Midagi lihtsat seal ei ole. Ükskõik, millal ja kuidas see piir sinna peale tuleb, selge on see, et kahjud on väga ulatuslikud,» ütles Martin Lambing. 

Tagasi üles