Küsitlus: europarlamendi valimistel jagavad mandaadid viis erakonda

Andrus Ansip

FOTO: Aivar Pau

Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel korraldatud Nordstati küsitluse järgi saaks aprilli keskpaiga seisuga Reformierakond Euroopa Parlamenti kaks kohta ning ülejäänud neli kohta jagunevad Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaa vahel.

Vahemikus 12.-17. aprill läbi viidud küsitluses esitati vastajatele täielik Euroopa Parlamendi valimistel osalevate kandidaatide nimekiri ning küsiti: «Millise kandidaadi poolt annaksite oma hääle juhul, kui Euroopa Parlamenedi valimised toimuksid järgmisel pühapäeval?» Sellisel kujul imiteerib küsitlus situatsiooni valimiskabiinis või e-hääletades.

Liites iga erakonna kandidaatidele antud hääled kokku, on kõige populaarsem Reformierakonna nimekiri, kelle kandidaate toetab 22,3 protsenti vastajatest. Teisel kohal on Keskerakond 20,3 ning kolmandal kohal Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 16,9 protsendiga. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kandidaate toetab kokku 13,6 ja Isamaa kandidaate 10,7 protseti vastajatest. Ülejäänud erakonnad ning üksikkandidaadid saavad hääli juba vähem ning praeguse seisuga ühtegi mandaati valimistel ei saaks.

Kui praegused tulemused realiseeruks valimistel, siis saaks Reformierakond kaks kohta ehk europarlamendi saaks Andrus Ansip ja Urmas Paet. Keskerakond saadaks Brüsselisse Yana Toomi, Sotsiaaldemokraatlik Erakond Marina Kaljuranna, EKRE Jaak Madisoni ja Isamaa Riho Terrase. Kui Brexiti tõttu saaks Eesti ühe koha juurde, siis läheks see praeguste tulemuste korral Keskerakonnale ehk Igor Gräzinile.

Kõige populaarsem kandidaat on Marina Kaljurand 11 protsendiga, kelle poolt anti 85 protsenti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimekirjale läinud häältest. SDE esinumbriga võrreldav toetus on veel Reformierakonna esinumbril Andrus Ansipil üheksa protsediga ning Keskerakonna esinumbril Yana Toomil kaheska protsendiga. Üksikkandidaatidest on kõige populaarsem Raimond Kaljulaid, kelle valis neli protsenti küsitlusele vastanutest.

Küsitlus viidi läbi uuringufirma Norstat Eesti AS-i poolt läbi veebikeskonnas 12.-17. aprillini ning sellele vastas tuhat 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku. 

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aastal asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Tagasi üles