Fotod: «Lasnamäe kurikamehele» mõisteti mõrva eest karm vanglakaristus

Lasnamäe kurikamehena tuntust kogunud Urmas Einroos kuulas täna Harju maakohtus süüdimõistvat otsust, mille järgi tuleb mehel oma naistuttava mõrva eest vanglas veeta 20 aastat. Sellest raskem karistus võinuks olla vaid eluaegne vangistus.

Prokurör Natalia Miilvee ütles pärast kohtuotsust Postimehele, et on karistusega rahul, kuna prokuratuur just nii pikka karistust Einroosile küsiski. Küll aga soovib Miilvee vaadata üle, kuidas kohus hindas prokuratuuri poolt antud kuriteokvalifikatsioone. «Ma üritasin teokirjelduste põhjal anda kohtule võimalikult palju vabu käsi kvalifikatsioonide üle otsustada. Kohus filtreeris teatud kvalifikatsioonid ja need mis ei sobinud, siis nende osas pidi ta tegema õigeksmõistvad otsused,» kommenteeris Miilvee. Samas toonitas ta, et kõikides teokirjeldustes jäi Einroos süüdi. Prokuröri hinnangul soovib süüdistatav otsuse tõenäoliselt edasi kaevata.

Urmas Einroos ise pärast kohtuotsust oma edasisi samme kommenteerida ei soovinud.

Einroos pole kogu protsessi ajal oma süüd kordagi tunnistanud.

Kohtu sõnul arvestati karistuse mõistmisel eelkõige tegude raskust, kuid otsuse tegemisel lähtuti ka asjaolust, et süüdistatav oli eelnevalt kriminaalkorras karistamata.

Ühtlasi rahuldas kohus kannatanu tsiviilhagi kuriteoga tekitatud varalise kahju hüvitamise nõudes ja mõistis kannatanu kasuks välja 273,83 eurot.

Esimest korda kuulis Eesti avalikkus mehest 2016. aastal, kui ta väljus Tallinnas Laagna teel oma Kia Sorentost, võttis kaasa kurika ning ähvardas sellega teises autos viibinud meest. Kohtus väitis mees tookord, et pardakaamera video, mis kulutulena internetis levima hakkas, on võltsitud ning videos polegi raevutseja üldse mitte tema.

Et aga hullem oli tulemas, ei osanud tookord keegi ette näha. Traagilised sündmused Einroosi ja tema naistuttava Kadri-Anni vahel, kellega mees oli olnud lähedane kümmekond aastat, kulmineerusid 2017. aasta 13. augustil Tallinnas Vabaduse puiesteel asuvas korteris.

Süüdistuse järgi oli Einroos naist Tallinnas Nõmme korteris kättejuhtuvate esemetega vägistanud ning mitu tundi peksnud. Lõpuks viis mees naise Paunküla veehoidla rannale, kus ta ohvri surnuks kägistas.

Tõendeid kogunud uurijad leidsid Einroosi telefonist pilte ja videomaterjali – mees oli oma tegevust jäädvustanud. Ehkki videotele pole jäänud tapmist, on neilt näha sellele eelnenud sündmuseid korteris ja Einroosi autos. Mehe filmitud videod osutusid kohtus süü tõendamisel olulisimateks tõenditeks.

Loe veel: mis sel saatuslikul päeval juhtus?

Menetluse käigus kogutud tõendid viitavad sellele, et Einroos käskis naisel korteris toimunud peksmise ajal riietuda, majast väljuda ja tema sõidukisse ronida. Süüdistuse järgi allus kannatanu Einroosi korraldusele peksu ähvardusel ja lootuses saada avalikus kohas abi. Seejärel sundis süüdistatav naise autosse ja sõidutas ta Paunküla veehoidla äärde, kus jätkas peksmist ning lõpuks kägistas naise surnuks.

Põhja ringkonnaprokuratuuri prokurör Natalia Miilvee on avaldanud, et uurimisversiooni järgi oli Einroosi ajend omakasu: naine oli nimelt teinud mehe kasuks testamendi. Samuti oli Einroos röövinud naiselt sularaha ja vääriskiviga kuldsõrmuse.

Seni on Einroosi kohtuprotsess olnud kõike muud kui tavapärane, sest mees on kasutanud pea iga võimalust, et absoluutselt kõigi ja kõige vastu protsessida. Einroos on muutnud istungi korduvalt palaganiks, mistõttu on kohtunik otsustanud Einroosi mitmel korral saalist eemaldada.

Esimesel istungil teatas Einroos naerulsui, et «kõik istungid ei pea tõsised olema, natuke peab nalja ka saama» ning nõudis saalis tapetud naise lähedaste silme all leinaseisakut. Süüalune on proovinud kasutada kõikvõimalikke võtteid, et protsessi venitada ning istungit oma käe järgi dikteerida.

Loe veel: Kurikamees nõudis kohtus leinaseisakut

Tagasi üles