Martin Helme: Eestil puudub vajadus praegu midagi oma alkoholipoliitikas muuta

Mart Helme, Jüri Ratas. Valitsuse pressikonverents.

FOTO: Sander Ilvest

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) sõnul viib lätlaste aktsiisilangetus Eesti enam-vähem sellesse hinnatsooni, mis aitab oluliselt pärssida lõunasuunalist piirikaubandust.

Helme sõnul on ta vestelnud nii Läti rahandusministriga kui Läti parlamendi liikmetega ja mõistab lätlaste muret selle üle, et Eesti maksumuudatused mõjutavad nende eelarvelaekumisi negatiivselt. «Läti plaanib praegu väga selgelt ainult kange alkoholi aktsiisi alandamist, õlleaktsiisil mitte. Põhjus on selles, et Lätil on praegu seadustatud järgmise aasta märtsi kange alkoholi aktsiisi tõus, mis jõustumisel viib nende määra reaalselt mööda meie määrast, mis omakorda tähendab, et neid ähvardab kange alkoholi puhul piirikaubanduse pea peale pööramine – meil hakkab olema odavam,» kirjutab ta.

Helme kirjutab, et lätlaste plaan on jätta ära kange alkoholi aktsiisi tõus ning alandada praegu kehtivat määra 15 protsenti ning see muudab Helme hinnangul kange alkoholi aktsiisimäära Lätis meist odavamaks ja vahe jääb umbes sama suureks, nagu on meil õlledel. «Juhin tähelepanu, et minu algne ettepanek oligi langetada kange alkoholi aktsiisi umbes 10 protsenti ja lahjat umbes 30 protsenti. Sel juhul oleks mõlemad aktsiisid jäänud Lätist kõrgemaks, kuid hinnavahe oleks jäänud piisavalt väikeseks, et kaotada ära suurem osa lõnasuunalisest piirikaubandusest. Poliitilise kompromissi tulemusel otsustati Eestis teha proportsionaalne maksualandus nii kangele kui lahjale alkoholile,» kirjutab ta. 

Lätlaste kange alkoholi aktsiisi liigutus viib Helme sõnul hinnavahe Eestiga sinna, kus ta oleks olnud siis, kui me oleks jäänud oma kange alkoholi aktsiisi langetuse puhul 10 protsendi juurde. «Meie hinnangul viib lätlaste praegune plaan meid ikkagi enam-vähem sellesse hinnatsooni, mis aitab oluliselt pärssida lõunasuunalist piirikaubandust ja ei nurja seega meie praegust eesmärki. Seega puudub Eestil vajadus praegu midagi oma alkoholipoliitikas muuta, meie esialgses arvestuses oligi sees see hinnavahe, mille lätlased nüüd teevad,» sõnab Helme.

Tagasi üles