Seadus jätab noore murega üksi

Vaimse tervise probleemid

FOTO: Pm

Psühhiaatrilise abi seadus on iganenud ja võib juhtuda, et keeruliste peresuhetega alaealine ei saagi abi, kuigi soovib seda ise ja spetsialist on kinnitanud, et ka vajab, osutas õiguskantsler Ülle Madise.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Nimelt ei ole seaduse järgi alla 18-aastasel võimalik saada psühhiaatrilist abi enne, kui tema vanem või seaduslik esindaja nõusoleku annab. Äärmisel juhul saab selle asemel paluda kohtu luba, kuid see võtab aega.

«Seadus ei võimalda praegu ühelgi juhul anda alaealisele vanema nõusolekuta psühhiaatrilist abi,» kirjutas õiguskantsler seaduse muutmise palves sotsiaalministrile. Madise hinnangul tuleb üldjuhul mõistagi vanemad kaasata, kuid on erandeid, mil see ei ole alaealise huvides (laps on näiteks perevägivalla ohver) või on sootuks võimatu (vanem elab välismaal).

Sellistel juhtudel ei saa tema sõnul õigel ajal aidata näiteks depressiooni, söömishäire või sõltuvuse käes kannatavat 17-aastast, kes on abi saamiseks ise psühhiaatri poole pöördunud, kelle abivajadus on meditsiiniliselt põhjendatud ja kes on psühhiaatri hinnangul nõusoleku andmiseks piisavalt küps, kuid kelle vanemad probleemi ei tunnista.

Tagasi üles