iDeal kampaania

Kodanik Toom mõistab Kremli vägivalla hukka, eurosaadik Toom mitte

Yana Toom "Otse Postimehest" stuudios

FOTO: Konstantin Sednev / Postimees Grupp

Pärast kolmepäevast mõtlemisaega oli keskerakondlane Yana Toom valmis vastama, kas mõistab Putini režiimi poolt kasutatud vägivalla hukka või mitte, kuid jättis selge vastuse andmata.

Kolm päeva mõtlemisaega palunud Yana Toom teatas esmalt, et ei soovi kasutada väljendit «Putini režiim», kuid märkis, et Vene märulipolitsei kasutas keskvõimu vastaste protestijate suhtes liialt jõudu. 

«Isegi võttes arvesse, et osad meeleavaldused olid sanktsioneerimata, jõu kasutus protestijate vastu oli selgelt ebaproportsiaalne,» ütles ta ja lisas, et inimese ja kodanikuna mõistab sellise mahasurumise hukka.

Kuid poliitikuna ta enda sõnul sellist käitumist hukka mõista ei saa, sest tal pole piisavat autoriteeti. «Selleks aga, et mõista hukka sellist käitumist poliitikuna, peab olema kõrge autoriteet, ehk siis selline track-record, mis selgelt näitab - poliitiliselt tuleb hukkamõist keskkonnast, kus protestijate peksmine pole mõeldav või vähemalt on igal juhul selgelt taunitav,» ütles ta. 

Toomi sõnul see Eestis ja Euroopas alati nii ei ole ja viitas 2007. aasta pronksiööle ning 2018. aastal Prantsusmaal toimunud kollavestide meeleavaldusele. «Seega poliitikuna ma ei näe endal seda autoriteeti, et minu hukkamõist poleks vaid osa üldisest venevastasest kampaaniast,» ütles ta. 

Opositsioonikandidaatide registreerimist Moskva linnaduuma valimistele nõudnud meeleavaldaja.

FOTO: MAKSIM ŠEMETOV/REUTERS/Scanpix

Kui ajakirjanik Elo Mõttus-Leppik kolmapäeval saates «Otse Postimehest» Keskerakonna eurosaadikult Yana Toomilt küsis, kas ta mõistab hukka Putini režiimi poolt rahumeelsete protestijate suhtes kasutatud vägivalla, keeldus Toom vastamisest. 

«Mul ei ole piisavalt informatsiooni, et midagi hukka mõista või mitte mõista, ma pole sellesse süvenenud. // Aga ma luban, et teen need asjad endale selgeks. Te saadate mulle päringu ja ma vastan teile sellele küsimusele, kas ma mõistan hukka Putini režiimi, andke mulle palun kolm päeva selleks,» teatas riigikogu valimistel Ida-Virumaal kõige enam hääli kogunud keskerakondlane kolmapäeval. 

Kui Postimees reede hommikul Toomile vastava sisuga kirja saatis, ütles ta, et pole veel seisukohta kujundanud. «Ma ütlesin «kolm päeva», sest kolmandal päeval, ehk homme (laupäeval - S.P), on järjekordne meeleavaldus, mida jälgin tähelepanelikult,» vastas ta. 

Pühapäeva pärastlõunaks oli keskerakondlane Yana Toom valmis vastama: «Lugesin, rääkisin inimestega, vaatasin videosid. Olen valmis vastama.»

Laupäeva õhtul toimunud järjekordsest meeleavaldusest, mis oli suunatud kandidaatide Moskva linnavolikogu valimistelt väljajätmise vastu, võttis loendajate sõnul osa 49 000 inimest. Märulipolitsei pidas kinni 130 inimest.

Tegemist oli järjekorras kolmanda meeleavaldusega. Esimesel meeleavaldusel peeti kinni 1400, teisel protestimarsil 600 inimest. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles